Smrtí otce a syna skončil divoký souboj polské rodiny s rojem sršňů u městečka Letnica.

Pobodaná žena skončila v nemocnici.

Policejní vyšetřování ukazuje, že vinu za páteční útok bodavého hmyzu má člověk. Starší muž totiž udeřil holí do sršního hnízda ve snaze obtížný hmyz odehnat. O případu informoval polský deník Gazeta Wyborcza.

Osmapadesátiletý Ryszard, jeho dvaatřicetiletý syn Maciej a matka Jadwiga popíjeli osudného večera v lesní chatě. Podle svědků se syn odebral před chatu, kde bylo poblíž hnízdo.

Když jeho rodiče uslyšeli křik, vyběhli mu na pomoc. Aby řádění sršňů zarazil, otec praštil holí do jejich hnízda.

To je však ještě více rozzuřilo a celý roj se vrhl na obyvatele chaty. Množství jedu bylo tak velké, že oba muži zemřeli. Po krátkém boji ztratili vědomí a sršni je ubodali.

Matka stačila přivolat lékařskou záchrankou, ale posádka vozu se nemohla k ležícím mužům dostat. Rozvášnění sršni zaútočili i na doktora a sanitáře.

Situaci opanovali až hasiči, vybavení drátěnými kuklami a kombinézami. Na záchranu mužů už bylo pozdě, lékař konstatoval smrt.

„Žena u nás strávila noc a už je mimo nebezpečí. Dostala jen tři žihadla,“ řekl lékař Andrzej Marczyński z nemocnice v Zelené Górze.

Sršni byli agresivní ještě druhý den ráno, když se hasiči vrátili s chemickými prostředky na jejich vyhubení.

„Sršni se rozčílí, jakmile se někdo přiblíží na tři metry k jejich hnízdu. Když se pak hnízdo poruší, přejdou do útoku,“ vysvětlil Grzegorz Gabryš, biolog zelenogorské univerzity.

Místní hasiči letos likvidovali už přes 120 hnízd vos, divokých včel a sršňů, ale tak tragický útok nepamatují už celá léta.