Newyorský list se ve své informaci opíral o prohlášení prezidentova bezpečnostního poradce Johna Boltona, který při víkendové návštěvě Izraele řekl, že odchod amerických vojáků ze Sýrie je podmíněn poražením zbytků IS a tureckými bezpečnostními zárukami poskytnutými Kurdům. List toto prohlášení označil za první veřejné potvrzení toho, že proces stahování vojáků byl zpomalen.

"Upadající New York Times vědomě napsaly velmi nepřesnou zprávu o mých záměrech v Sýrii," napsal dnes prezident na Twitteru s tím, že na jeho dřívějších prohlášeních se nic nemění. "Budeme (Sýrii) opouštět náležitým tempem a zároveň budeme pokračovat v boji s IS a budeme dělat všechno ostatní, co je moudré a nezbytné," konstatoval Trump.

Americký prezident v prosinci oznámil, že američtí vojáci působící v Sýrii budou staženi, neboť Islámský stát byl poražen. K odchodu amerických vojáků, kterých v Sýrii působí asi dva tisíce, Trump neposkytl žádný harmonogram.

Jeho oznámení překvapilo řadu vysokých činitelů ve Washingtonu i americké spojence a přispělo k rozhodnutí Jamese Mattise rezignovat na post amerického ministra obrany.