Do boje s povstalci a teroristy poslal americký prezident George Bush letos v létě rekordních 160 tisíc vojáků. Ti měli nepřátelům zasadit smrtelný úder, ale sami se pro irácké rebely stali terči.

Vrchní velitel amerických sil v Iráku generál David Petraeus ale v pondělí poprvé připustil, že tolik vojáků nemohou Američané v boji držet věčně. „Operace proti povstalcům je na dobré cestě,“ prohlásil americký generál na tiskové konferenci.

Na otázku novinářů, zda stahování Američanů z Iráku může začít například v březnu, odpověděl Petraeus: „To je správný odhad.“ Podle generála to bude jedno z doporučení, které příští týden přednese během dlouho očekávaného slyšení v americkém Kongresu.

Tam čelí šéf Bílého domu rostoucímu tlaku většinových Demokratů a části Republikánů, aby začal stahovat domů vojáky z války, která si vyžádala životy 3700 Američanů a desítek tisíc Iráčanů. „Nezajímá mě datum stahování. Jde mi o to splnit naše poslání,“ reagoval během návštěvy Austrálie neústupně prezident Bush. To se ale ani čtyři roky po zahájení invaze nedaří.

Podle hodnotící zprávy pro americký Kongres irácká vláda propadla v 11 z 18 úkolů vytyčených k obnově země. „V zemi vládne násilí, Iráčané nemají dostatek vlastních vojáků a policistů, kteří se postarají o bezpečnost v zemi a vládě se nepodařilo odzbrojit sektářské milice,“ vypočítává zpráva neúspěchy Iráčanů.