Devatenáctiletá Ankita Singhová nakonec těžkým popáleninám v neděli podlehla v místní nemocnici. Bylo to přesně pět dní poté, co ji údajně zapálil Šahruk Hussain. Její muslimský pronásledovatel, který ji chtěl podle dostupných informací přinutit, aby konvertovala k islámu a vzala si ho za manžela.

Specialisté na duševní zdraví tvrdí, že hlavním důvodem sebevražd Indek je rozmáhající se domácí násilí.
V Indii se každých 25 minut zabije jedna žena v domácnosti. Důvody jsou děsivé

Tento akt, nazývaný jako džihád lásky, vyvolal podle britského listu Daily Mail v zemi, kde je násilí na ženách velmi rozšířené, obrovské protesty.

Výhružky, které skončily smrtí

Podle otce dívky jí pachatel vyhrožoval. „Šahruk jí říkal - vezmi si mě, přijmi islám, jinak ti udělám ze života peklo,“ řekl Ankitin zdrcený otec Sanjeev Singh. Když Ankita Šahrukovy návrhy odmítla, údajně ji několik dní telefonicky obtěžoval a v noci před jejím upálením jí řekl, že ji zabije, pokud se s ním nesetká.

V časných ranních hodinách 23. srpna, když Ankita spala u okna, ji Šahruk údajně polil benzínem a hodil na ni zapálenou sirku. „Utrpěla těžké popáleniny na 45 procentech těla a v neděli svým zraněním podlehla,“ uvedl lékař pro BBC Hindi.

Policie vzápětí zatkla Šahruka a ještě dalšího muže, který měl údajnému stalkerovi poskytnout benzín, který použil při útoku. 

Mnoho oblastí v Indii trpí kritickým nedostatkem vody. Většina ručních pump již vyschla. Indové proto mnohdy riskují své životy a slaňují do obrovských studničních skruží, aby získali alespoň pár litrů tekutiny.
Záběry, které vyděsily svět. Indové jsou bez vody, pro pár litrů riskují životy

Ankitin otec Sanjeev tvrdí, že Šahruk jeho dceru pronásledoval více než rok a sledoval ji, například když šla do školy. „Celé měsíce nutil mou dceru, aby se vdala a konvertovala. Byl to jednostranný milenec, stalker,“ řekl Sanjeev zpravodajskému serveru Swarajya.

Sanjeev také tvrdí, že jeho dcera, která se chtěla stát policistkou, začala chodit za školu, aby se Šahrukhovi vyhnula, ale on jí neustále volal na mobil.

Výpověď na smrtelné posteli

Těžce popálená Ankita ještě těsně před svou smrtí zvládla policii podat výpověď z nemocničního lůžka. Řekla, že jí Šahruk den před útokem vyhrožoval, že ji zabije, pokud se s ním nesejde. 

 „V pondělí kolem osmé hodiny večerní mi znovu zavolal a řekl mi, že mě zabije, pokud s ním nebudu mluvit. O výhrůžce jsem informovala svého otce, který mě poté ujistil, že s jeho rodinou promluví v úterý. Po večeři jsme šli spát. V úterý ráno jsem z ničeho nic začala pociťovat prudkou bolest na zádech a cítila jsem, že mě něco pálí,“ popsala své hrozné utrpení dnes již zesnulá Ankita. 

Pachatele dle svých slov viděla. „Když jsem otevřela oči, viděla jsem, že utíká pryč. Začala jsem křičet bolestí a běžela jsem do otcova pokoje. Rodiče oheň na mém těle uhasili a odvezli mě do nemocnice,“ dodala před smrtí dívka.

Její rodina je její smrtí naprosto zdrcená. „Teď už máme jen její vzpomínky. Dům je prázdný,“ řekla Ankitina babička místním médiím.

Milostný džihád

V Džhárkhandu po zveřejnění tohoto otřesného případu okamžitě vypukly protesty, lidé obvinili Šahruka z takzvaného milostného džihádu. Policie však apelovala na obyvatele státu, aby zachovali klid. „Obviněný Šahruk byl zatčen. Požádáme u soudu o rychlý proces. Situace je pod kontrolou,“ uvedl v rozhovoru pro indickou televizi jeden z policistů Ambar Lakda.

Termín „milostný džihád“ používají radikální hinduistické skupiny k obviňování muslimských mužů, kteří se snaží sňatkem konvertovat hinduistické ženy. 

 Rozčilení lidé však pro Šahruka požadují ten nejtvrdší trest, a to i proto, že se na sociálních sítích krátce po dívčině smrti začalo šířit video, kde se podle serveru India TV údajný pachatel při zatýkání usmívá a vypadá to tak, že svého činu nelituje.

„Je naléhavě nutné vytvořit v zemi bezpečné prostředí pro ženy,“ uvedl podle CNN na Twitteru Rahul Gándhí, vůdce hlavní opoziční strany Kongresu.

Útoky na ženy v Indii

Podle vládních údajů jsou v Indii každoročně pronásledovány tisíce žen a dívek a místní úřady též zaznamenaly desítky případů, kdy nakonec pronásledovatelé ženy, které je odmítly, napadli.

V roce 2018 například polil stalker kyselinou vdanou ženu poté, co na Valentýna odmítla jeho nabídku k sňatku. Třicetiletá oběť z malé vesnice poblíž Džajpuru v severoindickém Rádžasthánu pracovala jako uklízečka v obchodním centru, když k ní obviněný Mehboob Khan přistoupil s lahví kyseliny v ruce. „Khan oběť pronásledoval více než dva roky a bydlel nedaleko ní,“ uvedla tehdy k případu policie. Ženě útok způsobil nenávratné poškození kůže v podobě jizev.

Indická svatba. Ilustrační foto
Tragédie na svatbě v Indii. Nejméně třináct lidí zemřelo po pádu do studny

V roce 2016 zapálil v jihoindickém státě Tamilnádu stalker sedmnáctiletou dívku. Předtím, než dívka zraněním podlehla, vypověděla policii, že muž vešel do jejího domu ve městě Villupuram, zapálil se a objal ji, přičemž jí celou dobu říkal, že ji zabije za to, že ho odvrhla.

„Muž byl již dříve za podobný čin stíhán a dokonce strávil nějaký čas ve vězení. Nikdo však nepředpokládal, že to zajde takhle daleko a nyní jsou oba mrtví,“ uvedl policejní inspektor Senthil Vinayakan.

O měsíc dříve zase za bílého dne ubodal k smrti softwarovou inženýrku muž v přístavním městě Čennaj. „Muž, který byl za její vraždu zatčen, ji pronásledoval několik měsíců,“ uvedla policie.