„Thereso Mayová, nezaměřujte se na mě, zaměřte se na destruktivní radikální islamistický terorismus, ke kterému dochází ve Spojeném království,” napsal doslova Trump na svůj oblíbený Twitter. Příspěvek původně adresoval špatné příjemkyni – ženě jménem Theresa Scrivenerová, která má na Twitteru podobnou přezdívku jako britská premiérka. 

Trumpa pohněvala kritika, která se na jeho hlavu snesla po sdílení trojice videí zobrazujících muslimy jako pachatele násilí a bezpráví. Videa totiž na internet umístila představitelka britské krajní pravice Jayda Fransenová, která půjde v polovině prosince před soud za protimuslimské výroky, jichž se dopustila na veřejnosti.

Skutečnost, že problematická videa sdílela sama hlava nejmocnější země světa, přirozeně kritizovali zejména britští muslimové. Ti také Mayovou vyzvali, aby se od Trumpa v této věci distancovala. Videa nenechala chladného ani starostu Londýna Sadiqa Khana, podle něhož by premiérka po šéfovi Bílého domu vyžadovat omluvu za rozdmýchávání nenávisti.

Mayová je momentálně na státní návštěvě Blízkého Východu a na nejnovější Trumpův tweet odmítla reagovat. Její tiskový mluvčí však prohlásil, že extremistické hrozby mají plnou pozornost britské premiérky.

"Naprostá většina muslimů žijících ve Velké Británii dodržuje zákony a odmítá extremismus ve všech podobách. Paní premiérka jasně uvedla, že islamistickému extremismu se musíme rezolutně postavit. Proto na tom společně s našimi americkými partnery usilovně pracujeme a to jak na domácí, tak na mezinárodní scéně," uvedl tiskový mluvčí Theresy Mayové. 

Počínaní Donalda Trumpa se nelíbilo ani některým z příznivců amerického prezidenta, například televiznímu moderátorovi Piersi Morganovi.