Deset let protestovali obyvatelé městečka Hasankeyf a s nimi i milovníci historie z celého světa proti plánům turecké vlády na stavbu nové přehrady Ilisu na jihovýchodě země, která má zajistit elektrickou energii pro celý region. Důvodem k protestům bylo zejména zamýšlené zničení Hasankeyfu, 12 tisíc let starého města na břehu řeky Tigris, které je jednou z nejstarších osad v Mezopotámii.

Český premiér Andrej Babiš na třídenní návštěvě Turecka
Návštěva mauzolea i setkání s Erdoganem. Babiš zavítal na návštěvu Turecka

Právě kvůli hrozící likvidaci této unikátní památky ztratil projekt nové přehrady podporu zahraničních vlád i některých velkých mezinárodních firem. Státy včetně Velké Británie přestaly stavbu přehrady podporovat už v roce 2001. Několik evropských společností pak ustoupilo od svého záměru podílet se na investování do tohoto projektu v roce 2008.

Mezi historicky významné pamětihodnosti Hasankeyfu patří například zbytky mostu z 12. století, válečný hřbitov z 15. století, zříceniny dvou mešit a stovky přírodních jeskyní. To vše ale v brzké vodě zřejmě pohltí voda. Podle tureckého ministerstva zahraničí zůstane zachována jen městská pevnost.

Zcela uzavřená zóna

Hulusi Sahin, guvernér provincie Batman, v níž se Hasankeyf nachází, koncem minulého týdne oznámil, že po otevření nové silnice v oblasti bude starobylé město uzavřeno.

"Po tomto datu nebude už ve starém městě fungovat žádná doprava. S otevřením nové silnice převedeme město kompletně do uzavřené bezpečnostní zóny," cituje CNN Sahina. Zóna bude podle jeho slov zcela neprůchodná, nikdo nebude moci dovnitř ani ven. "Lidé proto musí přizpůsiobit své plány harmonogramu výstavby dálnice. Čas vypršel, všichni máme své povinnosti," dodal guvernér.

Jedno ze záplavových území v ostravské městské části Stará Bělá.
Stará Bělá zůstává zahrnuta v záplavovém území. Podle místních nesmyslně

Jeho prohlášení se setkalo s velkým pobouřením řady sdružení, která bojovala za záchranu města. Takzvanou bezpečnostní zónu nyní označují kritici projektu za "oblast destrukce". Zdá se však, že mnohaletý osud města Hasankeyf se naplňuje a směřuje k předvídatelně hořkému závěru, uzavírá CNN.