„Moji rodiče, kteří se oba narodili za Československa, nedají na Čechy dopustit. Říkají, že to byla jediná doba, kdy jsme byli součástí vyspělé Evropy,“ říká šedesátnice Olga Kramarová, která se šla pod „české lípy“ v neděli projít.

„Bojím se, abychom teď ve volbách neztratili šanci se do té Evropy vrátit,“ dodává. „Volit Zelenského, to je ukázka bezmezné hlouposti většiny lidí,“ dodává její manžel Denis. 

Víc než sedmdesát procent Ukrajinců, kteří dali v neděli hlas herci a nepolitikovi Volodymyru Zelenskému, však bylo opačného názoru. „Volte Porošenka, to se vám řekne. Ale důchod mám mizerný, všechno je dvakrát dražší než bylo, válka nekončí, jak ho mám volit,“ stěžovala si nahlas v mikrobusu z Užhorodu do Mukačeva korpuletní sedmdesátnice na dosavadní hlavu státu Petra Porošenka. „Zelenskyj, to je aspoň něco nového. Hůř nebude,“ říká si v neděli napůl tak trochu pro sebe.

Porošenko nabídl pomoc

Ukrajinská volební nedělní noc nebyla dramatická. Už pár minut po uzavření volebních místností, bylo jasno, kdo vyhrál druhé kolo prezidentských voleb. „Příští měsíc opustím úřad hlavy státu, tak rozhodli Ukrajinci. Jejich rozhodnutí přijímám,“ uvedl Petro Porošenko, pro něhož hlasovala jen čtvrtina Ukrajinců. Poblahopřál Zelenskému a nabídl mu pomoc při přebírání úřadu.

Zelenskyj Porošenkovi poděkoval a dodal, že popřemýšlí, zda mu neudělit nějakou důstojnou funkci. „Sjednotili jsme naši zemi, naše životy, náš národ, to je to hlavní, co jsme dokázali,“ uvedl nově zvolený prezident. A postsovětským zemím vzkázal, že Ukrajina jim ukazuje, co všechno je možné. V rámci regionu se totiž jednalo o nejdemokratičtější a vůbec nejčistější volby.

Putin zlostně mlčí

V Moskvě rozhodně neoslavují. Ruský prezident Vladimír Putin Zelenskému ani formálně nepoblahopřál. Zelenskyj totiž prohlásil, že chce pokračovat v integraci do EU. A přestože je pro rozhovory s Ruskem, žádá propuštění zajatých Ukrajinců, předání Donbasu Kyjevu a také návrat Krymu.

Podpořil i pokračování reforem a nový zákon, který prohlašuje ukrajinštinu státním jazykem. Jako by tím plnil přání Denise Kramara z nedělního odpoledne: „Kéž bych se v Zelenském mýlil a on byl lepší prezident, než vypadá.“