Návštěvou pivních slavností bojovat proti globálnímu oteplování. Tento sen, jak by se také dalo bojovat proti globálnímu oteplování, se zhmotňuje na letošním mnichovském Oktoberfestu. Hlavní novinkou letošního ročníku, který začíná tuto sobotu, je totiž první festivalový stan, který je klimaticky neutrální.

Není to ale tak, že by ve stanu nebyly produkovány emise oxidu uhličitého. Rodina Kufflerů, které tento stan patří, však vyrovnává produkci CO ve stanu tím, že přispívá na programy, jež brání globálnímu oteplování. A pomáhají tím snížit emise ve stejné míře, v jaké se ve stanu produkují. Například podporou ekologičtějšího topení a vaření v Peru nebo financováním výsadby lesů v bavorských Alpách.

Zda se do tvorby emisí pivního stanu počítají i ty, které jsou produkovány při cestě návštěvníků z celého světa, mnohdy i z opačných konců planety, pořadatelé Oktoberfestu neuvádějí. Stejně tak se příliš nešíří o tom, že v klimaticky neutrálním festivalovém stanu se ve skutečnosti nepije jako ve většině dalších pivo, ale víno.

Oproti minulým letům se nezmenšila bezpečnostní opatření, s batohem či taškou se do areálu festivalu nedostanete, nově je zakázáno mít elektrokoloběžku.

Na bezpečnost návštěvníků bude dohlížet šest stovek policistů a téměř padesátka bezpečnostních kamer. Podobně jako v minulých letech i letos opět stoupnou ceny piva, kdy jeden tuplák vyjde i přes tři sta korun.

Klima víc než růst

Zahájení Oktoberfestu budou o víkendu nejen v Mnichově, ale i po celém Německu konkurovat masové demonstrace za boj proti změně klimatu. Podle posledního průzkumu berou Němci tuto hrozbu vážně. Většina dává omezování emisí přednost před hospodářským růstem.