"Je to jednoduché - překročíte-li protiprávně hranici, budeme vás stíhat. Pokud převedete nezákonně cizince přes naši hranici, budeme vás stíhat. Pokud propašujete dítě, budeme vás stíhat - a od toho dítěte vás oddělíme, jak si to žádá zákon," uvedl Sessions. Jeho výprava k mexicko-americké hranici je čtvrtou oficiální návštěvou tohoto území ze strany vysoce postaveného státního úředníka administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prosadil nulovou toleranci vůči nelegálnímu přistěhovalectví.

Nejvyšší státní návladní oznámil, že ministerstvo spravedlnosti vyšle do jihozápadního regionu USA 18 imigračních soudců (zvýšení o 50 procent) a 35 státních zástupců, což odůvodnil tím, že Američané žádají o přísnější prosazování imigračních pravidel "úpěnlivě" po celá desetiletí.

"Americký lid má na tuto žádost právo i mravní nárok. Má právo chtít bezpečnou hranici a vládu, která ví, kdo v zemi je a kdo není," řekl Sessions. "Donald Trump se díky této myšlence dostal do svého úřadu a já jsem přesvědčen, že to byl významný důvod, který vedl k jeho vítězství," dodal nejvyšší státní návladní.

Jeho projev přerušovaly výkřiky mexických demonstrantů, kteří ho přes megafony nazývali "zlem" a ptali si, zda má duši.

Nejvyšší orgán opoziční Demokratické strany, Demokratický národní výbor, odsoudil Sessionsův projev spolu s Trumpovou přistěhovaleckou politikou jako "urážku našich hodnot coby národa". "Tato administrativa si dala za úkol roztrhat rodiny, zadržovat přistěhovalce bez oprávnění, nechat děti opuštěné bez rodičů v USA a ovládnout přistěhovalecké komunity za pomoci strachu, zatímco utrácí peníze daňových poplatníků na financování kontroverzní a neúčinné zdi," uvedl Demokratický národní výbor.

Návštěva nejvyššího státního návladního začala týden poté, co k hranici s USA do Tijuany dorazil pro měsíční cestě přes celé Mexiko karavan s bezmála 200 migranty. Ti od té doby usilují o azyl v USA.