„Chtěli bychom ujistit národ, že jeho prezidentská excelence je i se svou rodinou v bezpečí,“ řekl představitel armády Sibusiso Moyo v národní televizi ZBC, kterou vojáci obsadili.

V prohlášení vyzval občany ke klidu a garantoval nezávislost soudů. Bezpečnostní složky podle něj jednají „pro dobro země“ a jakákoliv provokace se setká s adekvátní odezvou.

„Jde nám o zločince, kteří jsou okolo prezidenta. Páchají trestnou činnost a ekonomicky škodí této zemi. Jakmile dokončíme naši misi, očekáváme, že se situace vrátí do normálu,“ oznámil Moyo. Kdo je přesně cílem vojenské akce, už nevysvětlil.

| Video: Youtube

Iniciativu v zemi převzalo vojsko bez krveprolití, ačkoliv očití svědci hlásí ojedinělé případy násilí. Mugabe je držen v domácím vězení, podle CNN má promluvit k národu, jeho proslov je ale z neznámých důvodů zdržován.

Do Harare, hlavního města afrického státu Zimbabwe, mezitím zamířili vyjednavači ze sousední JAR, vyslaní jihoafrickým presidentem Jacobem Zumou, který s Mugabem telefonicky hovořil. Svržený lídr mu údajně sdělil, že je v pořádku.

JAR volá po uklidnění situace. Jak upozorňuje agentura Reuters, situace v zemi zajímá také jednoho z hlavních investorů do afrických regionů - Čínu.

| Video: Youtube

Místní nesou přítomnost vojáků relativně dobře. S mnoha z nich si povídají, nosí jim jídlo a pití. Armáda se k civilnímu obyvatelstvu chová zdvořile. Svědci však popisují, že se lidé pro jistotu chovají tiše a po ulicích chodí se skloněnou hlavou.

Před vládními budovami stojí tanky, život ve městě ale běží dál, obchody, úřady a školy jsou otevřené.

Africká agentura ANA s odvoláním na členy armády informovala, že prezident Mugabe už se zástupci armády zahájil vyjednávání. Údajně jim přislíbil rezignaci, pokud jeho manželce Grace umožní emigraci do Jihoafrické republiky.

V čele zimbawských ozbrojených sil stojí armádní generál Constantino Chiwenga. Ten se podle BBC nyní postavil 93letému Mugabemu proto, že prezident v rámci čistky ve své straně Zimbabwská africká národní unie - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) odvolal svého dlouholetého spojence, viceprezidenta Emmersona Mnangagwanu, který byl dříve považován za jeho možného nástupce. Mugabe vládne jedné z nejchudších zemí světa od roku 1980, kdy se stal premiérem a o sedm let později byl zvolen prezidentem. 

Prezidentkou Grabe Mugabe?

Spekulovalo se ale i o tom, že se prezidentkou stane současná první dáma Grace Mugabe, která je o čtyřicet let mladší než její choť. Ta podle akutálních informací odjela do Namibie. 

"Budoucnost Zimbabwe je v našich rukou, je to naše zodpovědnost," vyhrává ze státních rádií partyzánská píseň z válečných 70. let. Bývalá britská kolonie získala nezávislost až v roce 1980.

Slova o převratu rovněž odmítl zimbabwský velvyslanec v Jihoafrické republice Isaac Moyo. Podle něj vláda bude „nedotčena“.

Americká ambasáda v Harare napsala na Twitter, že má dnes zavřeno a radí svým občanům, aby zůstali v bezpečí a nevycházeli ven, než se situace uklidní. Zavřeno mají rovněž i její britští kolegové.

K mírovému řešení krize vyzvala i Evropská unie: "Žádáme všechny aktéry, aby upustili od konfrontace a zahájili dialog a vyvarovali se násilí," píše ve svém prohlášení.

Generál Chiwenga vládu před možnou intervencí varoval již v pondělí. Napětí v nejvyšších patrech politiky narůstalo. Několik hodin před akcí jej pak vládnoucí strana obvinila ze „zrádného chování“.

Tanky i obrněné transportéry na silnicích

Včera odpoledne se na zimbabwských silnicích objevily tanky a obrněné transportéry jedoucí do hlavního města. Střílelo se pak v jeho severní části, kde žije většina představitelů vlády, včetně prezidenta. Počty mrtvých zatím nejsou známy.

Strana prohlásila, že se nikdy nepodvolí síle a „nebude akceptovat dominanci zbraní nad politikou“. Podle ní generál Chiweng „narušuje národní mír a podněcuje k povstání“.

Podle mladého lídra strany Kudzai Chipanga generál ale nemá podporu celé armády.

„Jde o naši zemi a její budoucnost. Nedovolíme žádnému vojenskému veliteli, aby se individuálně vměšoval do politiky a ohrožoval postavení legitimně zvoleného prezidenta,“ řekl jeho příznivce. Nicméně Chipanga byl podle posledních informací rovněž zatčen.

100miliardová bankovka hospodářství nezachránila

Mugabe byl v roce 1964 zatčen vládou Rhodésie, jak se Zimbabwe tehdy nazývalo. O necelých deset let později se dostal na svobodu a postavil se do čela partyzánské povstání proti vládnoucí bělošské menšine. Země tak v roce 1980 vybojovala nezávislost. Armáda mu od těch dob až do dnešního dne byla loajální. 

Před bankami v Harare se dnes tvoří dlouhé fronty, v nejistých chvílích se lidé snaží vybrat z bankomatů hotovost. Nejde však o neobvyklou situaci. Zemi zmítá nekončící hospodářská krize, která nastala kvůli Mugabeho programu na vyvlastnění majetku bělošských velkofarmářů v roce 2000. I když pozemková reforma byla odmítnuta v referendu a proti byl i ústavní soud, diktátorský parlament ji přesto odhlasoval.

Násilné zabírání farem jejich bělošským vlastníkům si vyžádalo krvavé střety. Úrodná půda začala ležet ladem a v bývalé obilnici Afriky nastal hladomor. Dobyté farmy pak obdrželi prezidentovi nohsledi, kteří mu jsou věrni dodnes. 

Země se tak dostala do hospodářské krize, která vyvrcholila v roce 2008. Rekordní hyperinflace dosahovala 231 milionů procent také díky tomu, že Mugabe nekontrolovaně tiskl peníze a pouštěl je do oběhu. Během své éry čelil několika krizím, svůj post ale vždy uhájil.

Vytištěna byla i bankovka s hodnotou 100 miliard zimbabwských dolarů. V roce 2009 musela země nahradit vlastní měnu americkým dolarem, jelikož prakticky ztratila hodnotu. 

V zemi, kde jsou hladomory na denním pořádku, je oficiálně 85 procent nezaměstnaných, i když většina z nich pracuje na černo.

Přestože Mugabe své lidi zavedl do naprosté bídy, mnoho Afričanů ho stále vnímá jako hrdinu boje za nezávislost.