Aliance prověřuje informace o dopadu raket na polské území a spolupracuje na tom s místní vládou a úřady. Zahraničním agenturám to řekl nejmenovaný představitel NATO. Nepotvrdil tedy informaci médií, že na polské území dopadly ruské rakety. Znepokojení z výbuchů na východě Polska vyjádřili premiéři a vysocí činitelé řady aliančních zemí.

„Prověřujeme tyto informace a postupujeme v úzké koordinaci s naším spojencem Polskem,“ řekl nejmenovaný představitel zahraničním agenturám.

Ruská válečná loď vystřeluje raketu na Ukrajinu, 11. října 2022
Polsko předvolalo ruského velvyslance. Ministerstvo: Raketa byla ruské výroby

Představitelé některých členských států vyzvali ke koordinaci spojenců. Další vyzývají k objasnění toho, co se v Polsku opravdu stalo.

Znepokojení spojenci

Lotyšský premiér Edgars Rinkévičs uvedl, že „skutečnost, že ruské rakety zasáhly území člena NATO, znamená velmi nebezpečnou eskalaci ze strany Kremlu“. Ujistil, že Lotyšsko podpoří jakýkoliv krok, který Polsko uzná za vhodné. „Rusko ponese plnou odpovědnost za všechny důsledky,“ dodal lotyšský premiér.

„Je to mimořádné závažný incident,“ řekl estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu. „NATO bude pochopitelně bránit každý centimetr svého území a Estonsko se drží svého závazku kolektivní obrany,“ uvedl. „Radíme se s našimi spojenci o jednotné a rázné reakci,“ dodal.

„Jsem šokován zprávami o tom, že raketa nebo další munice zabíjela lidi na území Polska,“ napsal na twitteru šéf Evropské rady Charles Michel. Dodal, že kromě polských představitelů se o incidentu radí s dalšími členy sedmadvacítky a jinými spojenci. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell je v kontaktu s unijními ministry zahraničí, aby dostal více informací o situaci v Polsku.

Premiér Petr Fiala
Pokud se potvrdí dopad raket do Polska, půjde o ruskou eskalaci, řekl Fiala

Slovenský premiér Eduard Heger na twitteru napsal, že ho zprávy o explozích ve východopolském Przewodově velmi znepokojily. Polskému premiérovi Mateuszovi Morawieckému vyjádřil solidaritu a plnou podporu. „Situaci budeme konzultovat s Polskem a dalšími spojenci,“ dodal. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě musí Rusko vysvětlit, co se stalo. "Ruská lehkovážnost se vymyká zpod kontroly,“ uvedl.

Český premiér Petr Fiala i ministryně obrany Jana Černochová se shodují na tom, že pokud Polsko potvrdí, že jeho území zasáhly ruské rakety, půjde o další vyostření situace ze strany Ruska. Podle Černochové by šlo o eskalaci, i kdyby šlo o omyl.

Macron požádal o ověření 

Incident na polském území odsuzuje i Belgie, uvedl její premiér Alexander De Croo. „Belgie stojí při Polsku, všichni jsme součástí rodiny NATO, která je jednotná více než kdy v minulosti,“ napsal. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho je „nyní důležité zjistit, co se přesně stalo“.

Francouzské ministerstvo obrany uvedlo, že prezident Emmanuel Macron požádal o potřebné ověření událostí z východního Polska.