„Od červnového prvního slyšení obavy komise vzrostly, myslím, že situace v Polsku se nezlepšila,“ prohlásil na tiskové konferenci po jednání rady, na kterém prezentoval postoj komise, Timmermans. „Změny zejména kritizovaného zákona o nejvyšším soudu, které Polsko předložilo, neodpovídají našim požadavkům,“ dodal.

Polsko čelí kritice kvůli trojici zákonů, pro něž se vžilo souhrnné označení justiční reforma. Ta posílila vliv vlády na nejvyšším i dalšími soudy. Podle vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) jsou změny v justici nezbytné k tomu, aby soudy byly efektivnější a spravedlivější. PiS argumentuje také tím, že v křeslech soudců často působí lidé poznamenaní mentalitou komunistické éry.

Po tlaku sice Polsko kontroverzní reformu trochu upravilo, podle některých expertů tyto změny však nezamezí zásadnímu vlivu vládnoucí strany na justici.

Polská vláda by proto podle Timmermanse měla brzy vyjasnit, zda hodlá přijmout změny, které by upět uvedly polskou justici do souladu s evropskými principy právního řádu. Pokud se tak nestane, je Evropská komise připravena použít všechny dostupné prostředky včetně žaloby k soudu EU. Krajní možnost odebrání hlasovacích práv však není příliš pravděpodobná, protože by vyžadovala jednomyslný souhlas členských zemí.