Německá asociace letišť ADV varovala, že by úterní stávka mohla překazit plány více než 220 tisícům pasažérů a doslova „paralyzovat“ německou letovou síť. Provozovatel frankfurtského letiště Fraport podle deníku Deutsche Welle (DW) zrušil téměř 570 z 1200 letů.

Stávka na letišti v Düsseldorfu.
Německá letiště čeká v úterý další vlna stávek. Opět se dotkne i Česka

„Kvůli stávce bezpečnostního personálu bude provoz na letišti ve Frankfurtu 15. ledna výrazně narušen. Stanoviště bezpečnostních kontrol budou až do osmé hodiny večerní bez personálu a pasažéři během stávky nebudou moci odletět,“ uvedla společnost na twitteru.

Nízké mzdy

Lídr frankfurtské pobočky odborové organizace Verdi Mathias Venema agentuře AFP sdělil, že k zahájené stávky došlo ve dvě hodiny ráno. „Stávka začala, protestující jsou na svém místě,“ prohlásil. Klíčem sporu jsou nízké mzdy, někteří zaměstnanci berou pouze 12,9 eur (přibližně 330 korun) za hodinu.

Cílem je dosáhnout zvýšení hodinové mzdy na 20 eur, v přepočtu zhruba 510 korun. „Protože zaměstnavatelé neukázali žádnou ochotu přijít s lepší nabídkou, bylo prodloužení varovné stávky nevyhnutelné,“ uvedl v prohlášení Ute Kittel ze správní rady a odborů Verdi.

Stávka na letišti v Düsseldorfu.
V Německu ruší kvůli stávce stovky letů. Dotýká se to i Česka

Zaměstnavatelé sice s nabídkou na zlepšení přišli, nedosáhla však požadované výše. Pracovníkům ve východní části země by navíc mzda rostla pomaleji, než jejich kolegům na stejných pozicích na západě Německa.

Jednání budou pokračovat

Národní dopravce Lufthansa uvedl, že ve Frankfurtu zrušil 400 letů a další stovka spojů nepřistane ani neopustí letiště v Mnichově. Většinu tvoří spojení napříč Evropou, neodletí ale také několik letadel na mezikontinentálních linkách.

Kromě Frankfurtu a Mnichova zahájili stávku také pracovníci na letištích v Hamburgu, Hanoveru, Brémách, Drážďanech, Lipsku a Erfurtu. Zda budou mít demonstrace a narušení letištního provozu reálné výsledky ukáží jednání mezi odbory a zaměstnavateli, která znovu začnou ve středu 23. ledna.

Letiště ve Stuttgartu. Ilustrační snímek
V Německu ruší stovky letů. Stávka se dotkne i spojů s Prahou