Steinmeier a Lavrov se sešli v Berlíně na okraj dnešní schůzky šéfů diplomacií Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny. Podle zdroje agentury Reuters měli dlouhou výměnu názorů.

"Oba ministři se dohodli, že poskytnou pevnou politickou podporu vyslanci OSN pro Sýrii (Italu Staffanu) de Misturovi a jeho záměru na vytvoření syrské kontaktní skupiny," uvedl zdroj Reuters.

De Mistura vybídl znepřátelené strany v Sýrii, aby se zapojily do pracovních skupin pod vedením OSN, jejichž prostřednictvím by se zabývaly politickými, vojenskými, bezpečnostními a dalšími otázkami.

Schůzka ministrů zahraničí Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny měla být věnovaná ukrajinské krizi. Očekávalo se, že ministři budou jednat i o více než čtyři roky trvající válce v Sýrii, odkud do Evropy přicházejí tisíce uprchlíků.

Německá kancléřka Angela Merkelová před setkáním ministrů prohlásila, že její země a další západoevropské mocnosti musejí na řešení syrské krize spolupracovat s Ruskem stejně tak jako se Spojenými státy. Steinmeier v rozhovoru s domácími médii varoval Rusko, aby v Sýrii nejednalo na vlastní pěst. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mezitím dnes potvrdil přítomnost ruských vojáků v Sýrii.