"Obě shodné družice se vzdalují jedna od druhé o 45 stupňů za rok a nyní se dostávají do pozice, která umožňuje stereografická měření," prohlásil na tiskové konferenci šéf vědecké části projektu Michael Kaiser. Právě úhlová vzdálenost 45 stupňů, což z hlediska Slunce je právě dost k tomu, aby složením obrazů předávaných oběma družicemi na mezi nimi ležící Zemi vznikl obraz podobný tomu, jaký vzniká párem lidských očí: stereoskopický, čili trojrozměrný,
"Hlavním cílem projektu Stereo je studovat sluneční bouře, koronální výtrysky hmoty (coronal mass ejection, CME). Ty poškozují všechny komunikační systémy letadel a družic, narušují rozvody elektřiny na Zemi a představují hrozbu pro kosmonauty ve vesmíru," připomněl. "Meteorologové jsou schopni předpovědět tornáda týden dopředu a my bychom rádi totéž dokázali i slunečních bouří," dodal.
Výzkumný projekt Stereo představuje významný krok tímto směrem. Během dvou let bude moci dvojice sond zobrazováním každého děje ve sluneční koróně ze dvou úhlů zkoumat příčiny, vývoj a meziplanetární důsledky mohutných výtrysků hmoty. Tyto gigantické erupce vymršťují miliardy tun solárního plazmatu žhavého miliony stupňů Celsia, což při dopadu na Zemi narušuje její elektromagnetické pole.
Mise pod označením Stereo (zkratka ze Solar Terrestrial Relations Observatory) startovala z Mysu Canaveral loni 26. října raketou typu Delta II. Po krátkém pobytu na oběžné dráze kolem Země pak v prosinci postupně využily přitažlivost Měsíce, aby se od Země odpoutaly a vydaly se na oběžnou dráhu kolem Slunce. Vše bylo propočítáno tak, aby oba satelity obíhaly Slunce na shodné dráze jako Země, ale první z družic jakoby před ní, zatímco druhá družice za Zemí.