Letadlové lodě Carl Vinson a Abraham Lincoln s asi 14 tisíci příslušníky amerického námořnictva a námořní pěchoty se účastní cvičení, jehož cílem je podle armády ukázat schopnost vyslat do oblasti "mocné námořní síly".

Mluvčí námořnictva Mark Langford agentuře AP sdělil, že náraz stíhačky na palubu letadlové lodě byl jen "povrchový" a nenarušil provoz obřího plavidla, které již obnovilo normální chod. Armáda neuvedla, co nehodu způsobilo a v jakém stavu je havarovaný stroj, zahájila však vyšetřování incidentu.

Tři zraněné členy posádky vojáci evakuovali do nemocnice ve filipínské metropoli Manila, o zbylé čtyři se postarali lékaři přímo na palubě letadlové lodi. Všech sedm zraněných je ve stabilním stavu, uvedla armáda v prohlášení.

Jihočínské moře je v posledních letech ostře sledovaným geopolitickým kolbištěm, Čína v něm vznáší rozsáhlé územní nároky, které však odporují mezinárodním námořním dohodám. Zvyšuje tím tlak na svoje menší sousedy v oblasti a zejména na Tchaj-wan, který považuje za svou vzbouřenou provincii a dlouhodobě usiluje o jeho ovládnutí.

USA a jejich spojenci vystupují proti územním nárokům Pekingu tím, že stále častěji v oblasti pořádají vojenská cvičení.