Mezi poslanci se ozvaly hlasy, že neutrální Švýcarsko by mělo takové cvičné přelety "cizích" přes své území zakázat nebo aspoň radikálně omezit, napsala dnes agentura DPA.

Politici napříč politickým spektrem poukazovali podle švýcarských médií na to, že v poslední době se nad územím neutrální helvétské konfederace příliš množí přelety cizích vojenských letadel, neodůvodněné naléhavými důvody hodnými obecného zřetele. Údajně jsou takových přeletů desítky ročně a nejde jen o letadla bezprostředních sousedů, jako je Francie, Německo, Rakousko a Itálie, ale i vzdálených evropských zemí jako Belgie a Nizozemsko. Vesměs jde o členské státy NATO, což prý může zpochybňovat neutrální status Švýcarska.

Jiné hlasy poukazují na to, že i švýcarské vojenské letectvo cvičí v zahraničí, protože domácí území je pro nadzvukové stroje poměrně malé: jen se "rozletí", už aby zatáčely. Zatím však žádná švýcarská stíhačka v zahraničí, ani zahraniční ve Švýcarsku nehavarovala, nynější německé Tornado je první případ. Proto ale zřejmě bude mít ve švýcarském parlamentu politickou dohru, cituje DPA nejmenované pozorovatele.

Dnes teprve začali odborníci na svazích hory Stechelberg v Bernském kantonu sbírat trosky letadla, které se zde v nadmořské výšce 3230 metrů ve čtvrtek roztříštilo. Jeden pilot při pádu zahynul, druhý byl zraněn a podle záchranářů přežil jen díky štěstí, když se jeho padák zachytil na skalním výběžku jen 100 metrů pod místem neštěstí. Další šťastnou náhodou podle nich bylo, že dopad letadla nevyvolal lavinu sněhu a kamení; v zimě jsou v těchto místech laviny časté.

Příčiny pádu letadla zůstávají nejasné. Stroj letěl podle svědků poměrně nízko údolím, které uzavírá 3782 metrů vysoký Breithorn. Celý zdejší horský hřeben patří do masivu Jungfrau s výškou kolem 4000 metrů.