Švédská policie je stále silněji přesvědčena, že páteční útok na rušné nákupní třídě v centru Stockholmu spáchal 39letý muž původem z Uzbekistánu. Nic podle vyšetřovatelů nenasvědčuje tomu, že byl zatčen nesprávný člověk. Záznam o podezřelém se v minulosti objevil v informacích shromažďovaných švédskými tajnými službami. "Co zamýšlel, nevíme," řekl šéf policie Dan Eliasson k možným motivům útoku.

Policie muže zatkla v noci na dnešek kvůli podezření, že spáchal teroristický čin. S vyšetřovateli zatím zadržený nemluví. V úterý státní zástupce určí, zda bude předveden před soudce. Ten následně rozhodne o tom, jestli bude muž vzat do vazby nebo propuštěn.

Vyšetřovatelé zkoumají telefon podezřelého i jeho profily na sociálních sítích. "Nemůžeme vyloučit, že budou zadrženi i další lidé, nicméně nic nenaznačuje tomu, že by hrozilo nějaké nebezpečí," řekl rozhlasové stanici SR policejní mluvčí. Na sedadle řidiče nákladního auta, které patřilo místnímu pivovaru a se kterým útočník najel do lidí, policisté našli technické zařízení, "které tam nemělo být". Zatím ale neurčili, zda šlo o bombu, předmět je třeba prozkoumat.

V nemocnici leží deset lidí, kteří utrpěli zranění poté, co kamion vjel do davu na nákupní třídě Drottninggatan a prorazil průčelí luxusního obchodního domu Åhléns. Existuje jasná podobnost mezi tímto atentátem a nedávným krvavým útokem z Londýna, kde 52letý muž najel autem do lidí na Westminsterském mostě, připomněl Eliasson.

Podle policie chtěl útočník projet celou pěší zónu, do cesty mu ale vjel autobus. Chtěl dojet asi 500 metrů až k budově parlamentu.

Zatčený údajně pracoval na stavbě a měl čtyři děti.

"Cílem terorismu je podkopat demokracii. Ale takového cíle nebude nikdy dosaženo ve Švédsku," prohlásil šéf švédské vlády. "Tyto druhy činnosti nikdy neuspějí. Víme, že naši nepřátelé jsou tito brutální vrazi, a nikdo jiný. Náš vzkaz bude vždy jasný: nikdy nás neporazíte, nebudete vládnout našim životům, nikdy nevyhrajete," dodal Löfven.

Na obyvatelích Stockholmu je znát smutek, ale i hrdost, vzdor a pocit sounáležitosti. "Měli bychom tu (v centru Stockholmu) uspořádat veliký večírek, abychom ukázali, že se nebojíme," navrhnul jistý prodavač ovoce, původem Turek, který své zboží nabízí na náměstí Hötorget nedaleko místa atentátu.

Podporu a účast Švédsku vyjádřila v pátek řada evropských zemí, a také USA s OSN. Podle poslední bilance si útok vyžádal čtyři mrtvé a 15 zraněných. Uzbecké národnosti byl i pachatel nedávného sebevražedného útoku v petrohradském metru.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky útok ve Stockholmu ani jiné útoky z poslední doby neměly vazby na to, co se odehrává v Česku. "Průběžně konzultujeme bezpečnostní situaci," řekl Sobotka. Zpravodajci však nepřišli s doporučeními či indiciemi, které by odůvodňovaly zvýšení bezpečnostních opatření v Česku, dodal.

Švédsko si oběti útoku připomene v neděli minutou ticha, vlajky ve Stockholmu dnes zavlály na půl žerdi. Lidé se také během dne mohli podepisovat do kondolenční knihy vystavené u vstupu do stockholmské radnice. "Dnes je den smutku," řekl premiér Stefan Löfven, když přišel podobně jako zástupci královské rodiny i mnoho obyčejných lidí položit kytici nedaleko místa tragédie. "Jsme otevřená, demokratická společnost a tak to také zůstane," prohlásil také Löfven.