„Členské státy zaznamenaly jasná a hlasitá slova amerického prezidenta,“ řekl Stoltenberg a prohlásil, že státy NATO nyní své příspěvky zvyšují. Aliance je sjednocená, protože se dokáže přizpůsobit. Severní Amerika a Evropa dnes spolupracují víc než dřív, konstatoval generální tajemník. „Je to jasné poselství Rusku, myslím, že ho vnímají,“ dodal.

Šéf Bílého domu podle nedávných informací amerických médií několikrát v soukromí naznačil, že by Spojené státy mohly NATO opustit, protože nesou neúměrné finanční břímě nesrovnatelné s příspěvky ostatních. Veřejně Trump opakovaně požaduje, aby všichni členové aliance vydávali na zbrojení nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu.

Trump dnes na Stoltenbergovo prohlášení v pořadu Fox News reagoval na twitteru. Podle něj generální tajemník prohlásil, že „díky mně bylo NATO schopno vybrat od svých členů daleko víc peněz než kdy dříve“. Aliance je dnes podle Trumpa jednotnější, „přestože demokrati a prolhaná média rádi tvrdí opak“.

Spor o zeď trvá

Méně se však americkému prezidentovi daří na domácí půdě, kde se mu stále nepodařilo přesvědčit Kongres, aby mu poskytl finance na výstavbu zdi na hranici s Mexikem. Trumpův šéf personálu Mick Mulvaney v neděli prohlásil, že se prezident neobává přistoupit znovu k ochromení amerických úřadů, pokud peníze od zákonodárců nedostane.

„Pamatujte si, že je ochotný udělat cokoli, co bude nutné, aby hranici zabezpečil,“ řekl v rozhovoru pro televizi CBS. Televizní stanici Fox News později odmítl odpovědět na otázku, zda by prezident přijal i menší sumu, než požadovaných 5,7 miliardy dolarů (v přepočtu 128 miliard korun). Uvedl však, že je prezident ochoten vyjednávat.

Zdůraznil také, že Trump nechce postavit zeď od jednoho pobřeží k druhému. „Jde zrhuba o 390 kilometrů. Mluvíme tu o zdi tam, kde je nejvíce potřeba a kde je potřeba nejrychleji,“ prohlásil Mulvaney. „Prezident nakonec hranici zabezpečí, jedním nebo druhým způsobem,“ dodal v narážce na jedno z možných řešení, kterým je vyhlášení výjimečného stavu.