NATO, stejně jako Kyjev, Washington a Evropská unie, obviňují Rusko, že posílá separatistům zbraně a vojáky, což Moskva stále popírá.

Hlavním bodem Stoltenbergovy dvoudenní návštěvy bude v úterý účast na schůzi ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany (SNBO), nejvyššího bezpečnostního orgánu země. Kyjev si od jeho pobytu slibuje posílení vztahů s aliancí, v níž vidí oporu proti hrozbě ze strany Ruska.

Ruské počínání už přimělo NATO k posilování obranyschopnosti svých členů v Pobaltí, kteří se zvláště cítí ohroženi mocným východním sousedem. NATO "dobře ví, kdo je agresor, a přijímá potřebná opatření", řekl agentuře AFP nejmenovaný ukrajinský představitel. Trvalé příměří by podle něj vyžadovalo nejprve stažení ruských vojáků z Ukrajiny, což však sám označil za málo pravděpodobné, protože to by mohlo být vnímáno jako přiznání ruské porážky. Kyjev odhaduje počet ruských vojáků v Donbasu na 8000 až 9000.

Ukrajinské vedení, jež se dostalo k moci převratem loni v únoru, svůj zájem o členství v NATO otevřeně deklaruje. Dřívější proruská vláda prezidenta Viktora Janukovyče udržovala s aliancí kontakty, základem její branné doktríny byla nicméně neutralita. Bruselské velení NATO má zájem na rozšíření vztahů s Kyjevem, plné členství Ukrajiny ale některé země v čele s Německem odmítají.

Prezident Petro Porošenko po Stoltenbergově příletu připustil, že Ukrajina na vstup do aliance není připravena. "Je Ukrajina připravena na členství v NATO? Odpověď zní ´ne´. A je aliance připravena na členství Ukrajiny? Odpověď je stejná. Moje země se ale přesto musí připravovat," konstatoval prezident.

Stoltenberg reagoval zdrženlivě. "Po skončení nutných reforem se Ukrajina rozhodne, zda podá přihlášku (k členství v NATO). My ji pak společně posoudíme. Nevidím v tom žádný problém," řekl šéf aliance.

Stoltenberg po příletu do Lvova na nedalekém vojenském cvičišti Javoriv zahájil mezinárodní cvičení Ukrajina 2015, zaměřené na nácvik zásahu armády při průmyslových haváriích. "Manévry mají přispět k rychlému zásahu na pomoc ohroženým lidem. Je to svým rozsahem bezprecedentní akce, do níž se zapojí 1100 záchranářů ze 34 zemí," prohlásil prezident Petro Porošenko, který Stoltenberga doprovázel.

V úterý se oba představitelé sejdou na schůzi SNBO, která se má věnovat analýze nynější reformy ukrajinských branných a bezpečnostních složek. Smyslem reformy je podle ukrajinského velení maximální shoda s armádními standardy NATO. Stoltenberg rovněž v Kyjevě otevře rozšířené zastoupení aliance na Ukrajině.