Stoltenberg podle agentury Reuters poukázal na to, že Rusko usiluje o změnu hranic v Evropě silou, a jmenoval Krym, východ Ukrajiny a Gruzii. „Je tu více nepředvídatelných situací, více nebezpečí a více nepokojů… Nejsme si ale vědomi žádné bezprostřední hrozby z východu proti některé ze zemí NATO. Naším cílem zůstává spolupráce s Ruskem. Je to užitečné pro NATO i pro Rusko," řekl generální tajemník aliance.

Boje na východě

V Donbasu se ve středu rozhořely největší boje od příměří dohodnutého v únoru. Lavrov dnes na bezpečnostní konferenci v Moskvě prohlásil, že „dohoda z Minsku je neustále v ohrožení kroky kyjevských úřadů, které se nesnaží dohodu dodržet ani zahájit přímá jednání s vedením Donbasu".

Podle dnešních zpráv si boje na východě Ukrajiny označované Kyjevem za „novou velkou ofenzivu" vyžádaly životy 24 lidí za tentýž počet hodin. Separatisté z Doněcka tvrdí, že o život přišlo 14 bojovníků z Donbasu a pět civilistů, Kyjev ohlásil pět mrtvých vojáků ukrajinské armády.

Ze zahájení bojů se obviňují obě strany navzájem. Podle Kyjeva proruští separatisté nasadili do bojů u obce Marjinka více než deset tanků a 1000 bojovníků. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která situaci monitoruje, zaznamenala pohyb těžkých zbraní na území proruské Doněcké lidové republiky.