Stoltenberg uvedl, že Rusko podmínky smlouvy podepsané mezi Moskvou a Washingtonem v roce 1987 porušilo. „Smlouva, která je respektována jen jednou stranou, nám nepřinese bezpečí,“ poznamenal s tím, že chápe rozhodnutí USA zahájit půlroční proces odstoupení od dohody.

„Rusko tak má stále možnost se ke smlouvě vrátit. My vyzýváme Rusko, aby této příležitosti využilo a průkazně zlikvidovalo své rakety středního doletu. Čas běží,“ zdůraznil šéf aliance. Když Moskva svůj postoj nezmění, bude NATO připraveno reagovat. Stoltenberg ale vyloučil možnost, že by se ze strany Severoatlantické aliance chystalo rozmístění nových jaderných střel v Evropě.

Rusko podle Stoltenberga podmínky smlouvy INF porušuje vyvíjením a rozmisťováním raketového systému SSC-8, který se podle něj dá jednoduše transportovat, schovat a který je schopen nést jaderné zbraně. Generální tajemník NATO dnes také připomněl, že o možném odstoupení od INF právě na mnichovské bezpečnostní konferenci už v roce 2007 mluvil ruský prezident Vladimir Putin.

V Evropě jaderné zbraně nebudou

Ačkoli Severoatlantická aliance věří, že se podaří dohodu o jaderných zbraních zachovat, její členové se připravují i na opačnou situaci. Na středečním jednání hledali způsob, jak se přichystat na perspektivu většího počtu ruských střel.

„Nebudu spekulovat o tom, o jaké kroky půjde. Ale rád bych řekl toto: budou koordinované, přiměřené a obranné. Nezamýšlíme v Evropě rozmísťovat nové pozemní jaderné střely,“ prohlásil před jednáním Stoltenberg. Aliance má podle něj dál zájem na smysluplné kontrole zbrojení a nešíření jaderných zbraní, nechce nové závody ve zbrojení.