Muže, který se jí představil jako Ruslan, měla mladá Ukrajinka potkat v kavárně na území Prahy v roce 2013 nebo 2014. Podle Daily Mail spolu však hovořili pouze krátce. „Zeptal se mě, jak mě najde na Facebooku a pak si mě přidal,“ uvedla žena. Facebookový účet Ruslana Boširova přitom obsahuje pouze jediný kontakt, kterým je právě Julia Čopivskajová.

Od té doby však žena s údajným ruským agentem nekomunikovala. „Rozloučili jsme se v té kavárně. Od té doby jsem ho neviděla,“ řekla Čopivskajová. Na záběrech z bezpečnostních kamer a policejních snímcích žena ani jednoho z rusů nedokázala identifikovat. „Toho člověka na fotce neznám,“ sdělila deníku Daily Mail.

Policie má dostatek důkazů

Britská královská prokurata (CPS) včera uvedla, že má dostatek důkazů k obvinění dvojice ruských občanů Alexandera Petrova a Ruslana Boširova ze spiknutí za účelem vraždy bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery.

„Prokurátoři z protiteroristické divize CPS zvážili všechny důkazy a došli k závěru, že jsou dostatečně přesvědčivé a obvinění dvojice podezřelých je ve veřejném zájmu,“ uvedla ředitelka právního oddělení CPS Sue Hemmingová. Doplnila, že na oba muže byl vydán mezinárodní zatykač. 

Britská premiérka Theresa Mayová během projevu v parlamentu uvedla, že dvojice mužů, jejichž jména jsou s největší pravděpodobností falešná, pracuje pro ruskou vojenskou rozvědku GRU a jejich akce musela bých schválena nejen velitelem rozvědky, ale i vrchními představiteli Ruska.

Kreml vinu popírá

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové jde o "absudrní politický thriller".

"Celý příběh byl vymyšlen, aby mohlo být Rusko potrestáno a aby mohly být zavedeny nové sankce," prohlásila Zacharovová v prvním kanále ruské televize, který je hlásnou troubou Kremlu. 

Dodala, že důkazy jsou nedostatečné. Podle ní byly snímky obou mužů na letišti upravené, protože ukazují každého muže zvlášť, ale ve stejném čase. Britská policie ale podle listu Daily Mail tvrdí, že fotografie byly pořízeny sice ve stejnou dobu, ale na různých místech - cestující na letišti totiž chodí různými koridory, které vypadají téměř stejně.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil obvinění za nepřijatelná. Ruské ministerstvo zahraničí již ve středu uvedlo, že zveřejněná jména ani fotografie podezřelých mu "nic neříkají".

Případem se bude ve čtvrtek večer zabývat Rada bezpečnosti OSN.