Demonstranti podle saúdskoarabské vládní tiskové agentury SPA vtrhli do úřadu, vytloukli okna a zpustošili jeho interiér. Incident byl reakcí na rozhodnutí Ligy arabských států pozastavit Sýrii členství kvůli násilným zásahům armády vůči protivládním demonstrantům.

„Obětujeme za tebe svou krev a svou duši, Bašáre,“ křičel dav, který byl podle agentury Reuters vyzbrojen tyčemi a noži. Útočníci přemohli ostrahu a vnikli do objektu ambasády navzdory tomu, že úřad leží v jedné z nejvíce střežených čtvrtí Damašku. Útoku rozvášněného davu ale podle očitých svědků neunikly ani konzuláty Francie a Turecka ve středomořském letovisku Latakia.

Ministerstvo zahraničních věcí Saúdské Arábie uvedlo, že syrské bezpečnostní síly nepřijaly adekvátní opatření, jimiž by davu zabránily v řádění. Demonstranti se prý nějaký čas zdržovali v objektu, než je syrská ostraha vykázala ven.

„Království Saúdské Arábie tento incident důrazně odsuzuje. Zodpovědnost za bezpečnost a ochranu saúdských zájmů i obyvatel padá na syrské úřady,“ stojí ve stanovisku saúdského ministerstva.

Podobně dav řádil i v Latakii, asi 330 kilometrů severně od Damašku. Terčem útoku se podle místních obyvatel staly konzuláty Francie a Turecka. Mluvčí francouzského ministerstva zahraničních věcí ale řekl, že Francie má v Latakii pouze honorární konzulát. O tom, že byl úřad napaden, ale nic nevěděl.

Liga arabských států (LAS), jejímž členem je i Saúdská Arábie, v sobotu na jednání v Káhiře rozhodla o pozastavení členství Sýrie. Zároveň vyzvala syrskou armádu k ukončení násilností a upozornila, že pokud bude konflikt v Sýrii pokračovat, obrátí se na OSN a na mezinárodní organizace, které se zabývají lidskými právy.

LAS také vyzvala všechny proudy syrské opozice k účasti na setkání v sídle ligy, kde mají hledat shodu ohledně vedení země během příštího přechodného období.

Protesty proti Asadovu režimu vypukly v polovině března. Podle OSN bylo při nepokojích dosud zabito asi 3500 lidí. Syrské úřady z násilností viní skupiny ozbrojenců, kteří prý zabili 1100 policistů a vojáků. Násilnosti v Sýrii pokračují i přesto, že Damašek na mimořádném zasedání ministrů zahraničí LAS 2. listopadu přijal plán arabských států na řešení krize v zemi.