Aktivisté varovali britsko-nizozemský koncern Shell, že zmaří jeho záměr využít Seattle jako svou domovskou základnu při přípravách na přesun ropných plošin zpět do Čukotského moře u pobřeží Aljašky. Podle ochránců přírody by mohly ropné vrty v odlehlých arktických vodách způsobit ekologickou katastrofu.

Demonstranti plánují několikadenní protesty jak na pevnině, tak v Elliottově zálivu, na jehož břehu Seattle leží. První plošina byla do přístavu v Seattlu dopravena ve čtvrtek.

Aktivisté dnes na kajacích pádlovali kolem plošiny a křičeli „Shell ne!" Další rozvinuli transparent s nápisem „Klimatická spravedlnost".

Ekologické organizace tvrdí, že těžaři se nedokážou vypořádat s extrémními podnebnými podmínkami v oblasti Arktidy, která patří k nejcitlivějším přírodním lokalitám na Zemi a která vzhledem k rozsáhlým vrstvám mořského ledu pomáhá regulovat globální klima.

Mezi odpůrci přechovávání ropných plošin v Seattlu je i starosta města Ed Murray a městská rada. Shell ale na kritiky nedbá a druhá plošina je očekávána v Seattlu v nadcházejících dnech, napsala agentura Reuters.

Americké úřady tento týden podmínečně povolily firmě Shell obnovit ropný průzkum v Arktidě, který byl pozastaven po sezoně 2012 provázené řadou technických selhání.