Několik stovek lidí, kteří se sešli na největším americkém letišti, hlasitě kritizovalo Trumpův dočasný zákaz vstupu do USA pro obyvatele skupiny zemí považovaných Washingtonem za rizikové. "Nechceme nenávist, žádný strach, uprchlíci jsou u nás vítáni," skandoval dav s protitrumpovskými transparenty v rukou.

Dočasný zákaz vstupu do USA se podle amerického ministerstva zahraničí týká Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu. Přibližně desítka jejich občanů byla zadržena na newyorském terminálu a příbuzní se v sobotu marně domáhali jejich propuštění či setkání s nimi.

Přečtěte si: Trump mluvil s Putinem a Merkelovou. O obchodních stycích i NATO

Trumpův příkaz odsoudili nejen demonstranti či řada politiků Demokratické strany, ale i vedení mnoha technologických firem zaměstnávajících řadu cizinců. Některé z nich jako například Apple si u Bílého domu stěžovaly na negativní dopad, které bude opatření mít na jejich zaměstnance.

Trump novinářům řekl, že příkaz není namířen proti muslimům a že podle jeho názoru opatření zatím funguje dobře. Migranty podle něho země začne opět přijímat ve chvíli, kdy zpřísní nedostatečně pečlivé prověrky žadatelů o azyl.

"Uplatníme velmi, velmi přísný zákaz a zajistíme extrémně přísné prověřování, které jsme měli v této zemi mít již před mnoha lety," řekl.

Kritické hlasy vůči novému pravidlu zní nejen z USA, ale i ze světa. Britská ministerská předsedkyně, která jako první zahraniční státník jednala s Trumpem v Bílém domě po jeho nástupu do funkce, uvedla, že nesouhlasí s "tímto přístupem". Británie, jejíž vláda považuje omezení imigrace za hlavní cíl odchodu z EU, podle Mayové k podobnému kroku určitě nesáhne.

Nenechte si ujít: Šéfové Googlu a Facebooku kritizovali Trumpův imigrační příkaz