Kanada marihuanu zakázala již v roce 1923, od roku 2001 nicméně povolila její použití pro lékařské účely. Zásadní změna nastala 17. října 2018, kdy Kanada jako první země G7 znovu zlegalizovala i rekreační užívání konopí.

Od tohoto kroku si slibuje kontrolu nad prodejem, větší bezpečnost uživatelů i odstavení překupníků od zisku. Podle kanadského premiéra Justina Trudeaua přijde černý trh o šest miliard kanadských dolarů ročně (103 miliard korun). Současně by vláda měla každý rok na daních vydělat 400 milionů kanadských dolarů (6,8 miliardy korun).

Marihuana jde po středeční legalizaci na dračku. Podle kanadské veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice CBC vyřídila provincie Ontario, jež provozuje online shop s drogou, pouze během středy objednávky 38 tisíc klientů. Další servery zaznamenávají až sto objednávek za minutu.

Dospělí Kanaďané si nyní mohou koupit olej, semínka, listy a palice marihuany v množství 30 gramů. V zemi ale dál platí určitá omezení, jež se navíc mohou v jednotlivých provinciích mírně lišit. Mimo jiné je nezákonné vlastnit více než 30 gramů drogy, pěstovat více než čtyři rostliny na domácnost nebo si drogu kupovat u neoprávněného dealera.

Příliš tvrdé tresty 

Tresty za porušení těchto omezení jsou poměrně přísné. V některých případech hrozí odnětí svobody až na 14 let. Kritici ale namítají, že tresty jsou příliš tvrdé a neodpovídají obdobným prohřeškům u alkoholu.

Již před pěti lety drogu jako první na světě legalizovala Uruguay, částečně povolena je i v Portugalsku a Nizozemsku. Rekreační užívání konopí povolily také některé státy USA, mimo jiné Aljaška, Colorado, Kalifornie či Washington. Na federální úrovni v USA ovšem zůstává mezi nelegálními substancemi, jako jsou heroin, kokain či LSD.