Kanada marihuanu zakázala již v roce 1923, od roku 2001 nicméně povolila její použití pro lékařské účely. Zásadní změna nastala 17. října 2018, kdy Kanada jako první země G7 znovu zlegalizovala i rekreační užívání konopí.

Od tohoto kroku si slibuje kontrolu nad prodejem, větší bezpečnost uživatelů i odstavení překupníků od zisku. Podle kanadského premiéra Justina Trudeaua přijde černý trh o šest miliard kanadských dolarů ročně (103 miliard korun). Současně by vláda měla každý rok na daních vydělat 400 milionů kanadských dolarů (6,8 miliardy korun).

Kuřák marihuany. V pozadí budova kanadského parlamentu v Ottawě.
Pěstování čtyř kytek a 30 gramů v kapse. V Kanadě legalizovali marihuanu

Marihuana jde po středeční legalizaci na dračku. Podle kanadské veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice CBC vyřídila provincie Ontario, jež provozuje online shop s drogou, pouze během středy objednávky 38 tisíc klientů. Další servery zaznamenávají až sto objednávek za minutu.

Dospělí Kanaďané si nyní mohou koupit olej, semínka, listy a palice marihuany v množství 30 gramů. V zemi ale dál platí určitá omezení, jež se navíc mohou v jednotlivých provinciích mírně lišit. Mimo jiné je nezákonné vlastnit více než 30 gramů drogy, pěstovat více než čtyři rostliny na domácnost nebo si drogu kupovat u neoprávněného dealera.

Příliš tvrdé tresty 

Tresty za porušení těchto omezení jsou poměrně přísné. V některých případech hrozí odnětí svobody až na 14 let. Kritici ale namítají, že tresty jsou příliš tvrdé a neodpovídají obdobným prohřeškům u alkoholu.

Již před pěti lety drogu jako první na světě legalizovala Uruguay, částečně povolena je i v Portugalsku a Nizozemsku. Rekreační užívání konopí povolily také některé státy USA, mimo jiné Aljaška, Colorado, Kalifornie či Washington. Na federální úrovni v USA ovšem zůstává mezi nelegálními substancemi, jako jsou heroin, kokain či LSD.

Marihuana. Ilustrační foto.
Kouříte marihuanu? Pak byste měli mít více sexu i partnerů