Většina mrtvých těl byla odeslána do Misuráty, města na severozápadě Libye na pobřeží Středozemního moře, odkud byl loni v prosinci veden útok proti islamistům v Syrtě. Odsud by měla putovat do domovských zemí, jako je Tunisko, Súdán a Egypt. Nakládání s těly je ale citlivou otázkou, do níž se zapojují jednotlivé vlády, které se musí vyrovávat s vědomím, kolik jejich občanů se stalo džihádisty a bojovalo na straně Islámského státu v Iráku, Sýrii a v Libyi.

"Náš tým odstranil stovky těl. Odnášíme je ručně, umožňuje nám to uchovat těla, doklady i fotografie a odebrat vzorky DNA kvůli identifikaci," uvedla pro agenturu Reuters člen misurátské jednotky pro boj s organizovaným zločinem. Svou tvář i identitu skrývá kvůli obavám o bezpečnost. O případném návratu těl do zemí jejich původu podle něj rozhodne libyjský generální prokurátor, který kvůli této otázce jedná se zahraničními vládami. 

Islámský stát byl začátkem července poražen ve své hlavní pevnosti, kterou představovalo irácké město Mosul, a ocitl se pod velkým tlakem i ve své syrské základně, jíž je město Rakka. Mezitím ale ve snaze ovládnout toto území přilákal do svých řad nejrůznější zájemce z Blízkého východu, severní Afriky a také z Evropy.

Podle tuniských úřadů odešlo z této země bojovat za Islámský stát víc než tři tisíce občanů. Tunisané, kteří byli vycvičeni v lybyjských islamistických vojenských táborech, spáchali v Tunski dva bombové útoky na zahraniční turisty, aby tak ohrozili cestovní ruch, který je životně důležitým odvětvím tuniského hospodářství. 

Islámský stát dostal Syrtu pod svou kontrolu koncem roku 2014, přičemž využíval rozbroje mezi různými fakcemi libyjských ozbrojených složek a používal toto město jako svou základnu pro útoky na ropná pole a další okolní města. Libyjské milice dobyly v loňském roce město zpět.