Během čtvrteční noci panovaly na mnoha místech amerického středozápadu teploty kolem 40 stupňů Celsia. Kritická byla například situace ve městě Ponsford, jež leží v Minnesotě, kde pocitová teplota nepřekročila hranici minus 50 stupňů.

Zatímco teploty v Chicagu klesly na mínus 30 stupňů Celsia, což je méně než v některých částech Antarktidy, v Severní Dakotě naměřili hodnotu mínus 37 stupňů Celsia.
Podle meteorologických předpovědí zasáhnou silné mrazy až 250 miliónů Američanů, přičemž 90 milionů z nich pocítí na vlastní kůži teploty nižší než 17 stupňů Celsia, upozornil zpravodajský server BBC. K výraznějšímu oteplení pak nedojde dříve než v neděli, kdy by měly teploty na některých místech narůst až o dvacet stupňů.
Intenzivní sněžení v Buffalu
Na čtvrteční noc pak meteorologové předpovídají intenzivní sněžení. Oblast Velkých jezer se sice s bohatou sněhovou nadílkou potýká již nyní, například situace v Buffalu by se ale mohla i nadále zhoršovat. Připadnout by totiž mohlo až 12 centimetrů nového sněhu za hodinu.

Kvůli mrazivému počasí již několik států vyhlásilo mimořádný stav. Nejedná se přitom pouze o Illinois, Michigan či Wisconsin, ale i za normálních okolností „teplejší“ Alabamu či Mississippi. V řadě okresů pak zůstaly i ve čtvrtek uzavřené školy. Americká pošta zároveň oznámila, že kvůli mrazům nebude doručovat zásilky v Iowě, Minnesotě či Wisconsinu.
Na řadě míst se obyvatelé i nadále potýkají s komplikacemi v dopravě či s problémy s dodávkami elektrické energie, píší americká média.
Dvanáct lidských životů
Podle kanadského serveru Global News si nízké teploty vyžádaly nejméně třináct lidských životů. Mezi oběťmi rozmarů počasí je údajně i bývalý detroitský radní či studentka medicíny Geralda Belzová, která byla nalezena mrtvá v kampusu iowské univerzity.
Rekordní mrazy jsou přímým důsledkem rozštěpení a následného posunu rotující masy chladného vzduchu, známé též jako polární vortex. Ta sice za normálních okolností rotuje ve stratosféře nad severním pólem, náhlé oteplení ale toto proudění narušilo a způsobilo jeho posun na jih nad Spojené státy.
