Střílelo se v episkopálním kostele svatého Štěpána na birminghamském předměstí Vestavia Hills. Strážníci obdrželi hlášení o střelbě ve čtvrtek v 18:22 místního času (dnes 01:22 SEČ).

„Podle toho, co jsme zjistili z okolností dnešního večera, přišel podezřelý na setkání malé církevní skupiny a začal střílet. Postřeleni byli tři lidé. Dva lidé zemřeli. Jedna osoba je s neznámým zraněním v místní nemocnici," uvedl Shane Ware z alabamské policie. Dodal, že podezřelý byl zadržen a že "v tuto chvíli nehrozí veřejnosti žádné nebezpečí“.

V amarillské zoo v Texasu řeší záhadu. Na kamerových záznamech se objevila záhadná postava.
Kamery v americké zoo zachytily záhadnou postavu. Nikdo neví, co je zač

Odmítl identifikovat podezřelého nebo oběti a poskytnout další podrobnosti o útoku s tím, že policie uspořádá briefing.

Ve čtvrtek večer se v kostele konala společenská akce s pohoštěním. Reverendka alabamské diecéze Kelley Hudlowová řekla místní televizi, že střelba místními otřásla. „Je to šokující. Komunita svatého Štěpána je založena na lásce, modlitbách a slušnosti. S nadějí na zhojení se budou modlit společně věřící všech náboženství,“ řekla.

Poslední z řady 

Do Alabamy podle ní přicházejí slova podpory z celých Spojených států. „Jsme členy episkopální církve, věříme v Ježíše a v to, že modlitba pomáhá. Potřebujeme vás všechny. Modlete se za tuto komunitu, myslete na ni, protože to potřebují,“ sdělila reverendka.

Střelba v Alabamě je poslední z řady hromadných střeleb, které otřásly celými Spojenými státy. V sobotu v zemi vyšly tisíce lidí do ulic, aby po nedávných střelbách v Buffalu ve státě New York a v Uvalde v Texasu znovu vyzvaly ke zpřísnění zákonů ohledně držení zbraní.

Exprezident Spojených států Donald Trump
Výsměch spravedlnosti. Exprezident Trump kritizoval vyšetřování útoku na Kapitol

Alabamská guvernérka Kay Iveyová vydala prohlášení, v němž vyjádřila lítost nad tím, co označila za šokující a tragické ztráty na životech v kostele. Uvedla, že je ráda, že podezřelý byl zadržen, ovšem dodala: "tohle by se nikdy nemělo stát - v kostele, v obchodě, ve městě nebo kdekoli jinde."