Poklidný večer v bowlingové herně, kde se zrovna konala dětská liga, se změnil v boj o život. Čtyřicetiletý voják v záloze zabil nejméně šestnáct lidí a 13 jich zranil. Šokovaná obyvatelka Lewistonu uvedla, že celé město muselo být uzavřeno.

Ve středu večer právě odcházela z veřejné akce, když poprvé uslyšela o útoku. Střelec byl v té době už na útěku. „Celou cestu domů byly jen slyšet sirény a vrtulníky. V životě jsem v tomhle městě neslyšela tolik ruchu. Přijíždí k nám policie z celého státu, ze zahraničí,“ svěřila se rozrušená Billie Jayne Cookeová portálu BBC. Dodala, že si nemyslela, že někdy zažije střelbu v jejím městě.

Jiná svědkyně Riley Dumontová řekla ABC News, že v době masakru byla se svou rodinou přímo v bowlingové herně Just-In-Time. Její jedenáctiletá dcera zrovna hrála bowling v dětské lize. Po prvních výstřelech se na radu otce, který je policista ve výslužbě, schovali v koutě. Otec před ně postavil jako ochranu stoly a velké lavice. „Ležela jsem na své dceři a moje matka ležela na mně. Viděla jsem tři nebo čtyři zastřelené,“ vylíčila.

Střelba v americkém městě Lewiston si vyžádala mrtvé i zraněné
Při střelbě v americkém městě Lewiston přišlo o život 18 lidí. Útočníka hledají

Řekla také, že jí připadalo, jako by střelba trvala celý život, a že si pamatuje jen na to, jak lidé vzlykali a plakali.  

Očití svědci přímo na místě popsali zoufalou situaci, kdy se lidé po střelbě schovávali za lavicemi a stoly, a dokonce i do stroje na kuželky, jenž se nachází na konci bowlingových drah. „Slyšel jsem hlasité bouchnutí. Jakmile jsem zjistil, že je uvnitř střelec, tak jsem se rychle ukryl,“ uvedl další svědek Brandon.

Střelba v americkém městě Lewiston si vyžádala mrtvé i desítky zraněnýchStřelba v americkém městě Lewiston si vyžádala mrtvé i zraněnéZdroj: ČTK

Doma zamkla dveře

Hrůzný pohled se naskytl rovněž Nichoel Wyman Arelové, jež se svou malou dcerou projížděla kolem zmíněné bowlingové herny. „Viděla jsem osobu, která byla celá do krve. Nedokážu říct, zda byla zraněná,“ popsala zážitek žena. Dodala, že její dcera začala plakat a řekla jí, že svět, ve kterém žije, je děsivý. Po příjezdu domů vyděšená Arelová ihned zamkla dům, jak také všem poradily úřady.

Zdroj: Youtube

Masovým vrahem má být podle lewistonské policie Robert Card. Policie ho popsala jako muže s vojenskou službou, který je rovněž instruktorem v zacházení se střelnými zbraněmi. Kromě toho má za sebou i dvoutýdenní pobyt v psychiatrickém zařízení. Zavřeli ho do něj poté, co vyhrožoval střelbou v zařízení Národní gardy.  

Podle archivu Gun Violence Archive je incident z Lewistonu nejsmrtelnější střelbou tohoto roku. Od začátku letošního roku země zaznamenala už 564 případů masové střelby. Více masových vražd bylo jen v roce 2019. V Maine je přitom už nyní stejný počet mrtvých, kolik jich je za celý rok. Podle místní policie ve městě za rok zaznamenají 16 až 29 střeleb ročně.