První výstřely byly z města na severu státu Kalifornie ohlášeny okolo 7:40 hodin místního času (16:40 SEČ), tedy v době začátku školního dne. Informace o počtu obětí a zraněných byly zpočátku nejasné. Kancelář šerifa města Santa Clarita nejprve informovala, že je na místě pět zraněných včetně dvou osob v kritickém stavu. 

Německá policie, němečtí policisté - ilustrační foto
Německá policie zhatila plány islamistům. Zadržela podezřelé z plánování útoku

Nemocnice Henry Mayo Newhall později informovala, že přijala čtyři osoby, tři z nich mužského a jednu ženského pohlaví. Zatímco žena svým zraněním podlehla krátce po útoku, další z raněných zemřel o několik hodin později. Podle deníku The Guardian jsou oběťmi šestnáctiletá dívka a čtrnáctiletý chlapec.

Policie na základě informací svědků pátrala po podezřelém „muži asijského vzhledu v černém oblečení“ a vyzvala obyvatele nejbližšího okolí, aby nevycházeli z domovů. Šerif okresu Los Angeles následně oznámil, že se podezřelého podařilo dopadnout. Podle deníku The Guardian se jedná o šestnáctiletého studenta, bližší informace včetně motivu však policie nesdělila. Útočník byl hospitalizován se střelným poraněním, které si měl způsobit sám, a jeho stav je kritický.

Škola, na které k útoku došlo, i vzdělávací zařízení v blízkém okolí byly kvůli incidentu uzavřeny. Televizní záběry zachytily evakuaci studentů za přítomnosti ozbrojených policistů.

Jako praskání balónků

Studentka Sharon Orelana Cordova místní televizní stanici KNBC-TV sdělila, že se ukryla pod stolem v ordinaci zdravotní sestry, dokud si pro ni nepřišli policisté. „Když jsem vyšla ven, viděla jsem někoho ležet na zemi. Všude byla krev,“ popsala.

Výbuch v Gaze po útoku izraelské rakety.
Konec útoků? Izrael se dohodl s Palestinci na příměří v Pásmu Gazy

Rosie Rodriguez podle svých slov cestou do knihovny zaslechla zvuky, které „zněly jako praskání balónků“. Když viděla ostatní studenty utíkat, uvědomila si, že jde o výstřely. „Slyšela jsem spoustu dětí brečet. Měli jsme strach,“ řekla reportérům.

Obavy z násilí

Mluvčí Bílého domu Jud Deere uvedl, že prezident Donald Trump informace z místa neštěstí pečlivě sleduje. Kalifornský guvernér Gavin Newsom rovněž uvedl, že vývoj na místě pečlivě sleduje a jeho kancelář spolupracuje s policií.

Kalifornská senátorka a kandidátka na prezidentku Kamala Harris uvedla, že se modlí za celé město Santa Clarita. „Naše děti a sousedství jsou terorizovány. Nemůžeme se s tím smířit,“ uvedla. „Další smutný příklad střelby ve škole a důvod, proč studenti v celé zemi žijí v obavách z násilí,“ doplnila senátorka ze státu Minnesota a další kandidátka na prezidentku Amy Klobuchar.

Palestinci procházejí trosky domu v Pásmu Gazy, který byl zasažen po útoku Izraele
Izrael zasáhl dům představitele Islámského džihádu v Sýrii. Zabil jeho syna