Policejní šéf Maurilio Ochoa reportérům sdělil, že při útoku bylo zraněno šest lidí - pět školáků a učitel. Dva ze zraněných jsou podle deníku The Guardian ve vážném stavu. Jednou z obětí je podle zpráv z místa činu učitelka, která byla s největší pravděpodobností hlavním cílem mladého střelce.

Ilustrační snímek
V centru kanadské Ottawy se střílelo. Zemřel nejméně jeden člověk

Mexická média zveřejnila záběry, na kterých bylo vidět tělo chlapce v kaluži krve s pistolí u nohou. S největší pravděpodobností se jedná o útočníka, který spáchal sebevraždu.

Dvojice zbraní

Ochoa uvedl, že střelec do budovy vstoupil vybaven dvěma zbraněmi, jednou malorážkou a druhou pistolí většího kalibru. Rodiče ani prarodiče, se kterými chlapec žil, podle The Guardian nevědí, jak se ke zbraním dostal. Ochoa doplnil, že aby bylo možné podobným tragédiím do budoucna zabránit, může být nutné zavést preventivní kontroly batohů školáků.

„Je to tragédie. Je velmi, velmi smutné, že jedenáctiletý chlapec může přijít do školy se dvěma pistolemi,“ řekl místní televizi starosta města Torreón Jorge Zermeno. 

Debata o vlivu videoher

Podle guvernéra státu Coahuila, kde město leží, Miguela Riquelmeho neměl chlapec ve škole žádné problémy. „Choval se dobře. Jednomu ze spolužáků prý ale řekl, že ‚dnešek je tím dnem‘,“ uvedl. Riquelme také prohlásil, že chlapec mohl být ovlivněn videohrou, konkrétně akční hrou z pohledu první osoby s názvem Natural Selection. V době útoku měl podle agentury Reuters na sobě tričko s jejím jménem. Podle Riquelmeho se chlapec pokusil hru napodobit.

Pietní místo před Fakultní nemocnicí Ostrava.
Nemocnice v Ostravě chce zřídit pietní místo, které bude připomínat útok střelce

Odborníci o vlivu videoherního průmyslu a násilných her na chování mladých hráčů dlouhodobě spekulují. Přímé spojení se však zatím prokázat nepodařilo.

Přesto že počty vražd dosahují v Mexiku za poslední dva roky rekordních hodnot, ke střelbě ve školách podle agentury Reuters často nedochází. V roce 2017 se jeden takový odehrál na soukromé škole na severu země, kde student nejprve čtyři lidi zabil a následně spáchal sebevraždu.