Oběťmi střelby jsou 16letý Tate Myre, 14letá Hana St. Julianaová, 17letá Madisyn Baldwinová a nově také 17letý Justin Shilling. Učitel a šest dalších studentů bylo zraněno, stav několika studentů je velmi vážný. Je mezi nimi i 14letá dívka, která byla po operaci připojena k plicnímu ventilátoru.

Obvinění vznesená vůči 15letému mladíkovi byla oznámena krátce po smrti čtvrté oběti. Podle agentury AP byl Crumbley obviněn jako dospělý. Žalobkyně Karen McDonaldová nesdělila nic o možném motivu. Uvedla však, že si prokurátoři jsou "jistí", že budou moci prokázat, že šlo o promyšlený čin. "Je tu hora digitálních důkazů, videozáznamy, sociální sítě, všechny možné digitální důkazy," uvedla.

Přišel s cílem zabíjet

Ke střelbě na střední škole v obci Oxford zhruba 70 kilometrů severně od Detroitu podle dosavadních zjištění Crumbley použil pistoli, kterou v pátek koupil jeho otec. Chlapec zveřejňoval na sociálních sítích její fotografie a zkoušel s ní střílet, uvedl šerif Michael Bouchard.

"Je jasné, že přišel s cílem zabíjet," uvedl Bouchard v rozhovoru s televizí CNN. "Střílel do lidí zblízka, často do hlavy a hrudníku… Šlo o naprosto chladnokrevné vraždy," poznamenal šerif. Dodal, že střelec vypálil nejméně 30 ran.

Vyšetřovatelé podle Boucharda nyní zkoumají útočníkovy texty, které obdrželi během noci a které obsahují "některé z jeho myšlenek". Zároveň analyzují videa z bezpečnostních kamer.

Střelba na škole v Michiganu.
Krvavé stopy, slzy a nůžky na obranu. Žáci popsali drama na škole v Michiganu

"Nemůžeme získat motiv od podezřelého, kterého máme ve vazbě, ale myslíme si, že máme způsob, jak získat spoustu podpůrných informací o tom, jak a proč k tomu došlo," poznamenal šerif.

Střelec byl podle šerifova úterního sdělení vyzbrojen poloautomatickou pistolí a třemi zásobníky na 15 nábojů. V době zatčení bylo ve zbrani sedm ostrých nábojů.

Útočník nemluví

Podezřelý byl odzbrojen a vzat do vazby několik minut po začátku střelby. S vyšetřovateli hovořit odmítl, když si jeho rodiče najali právníka a odmítli umožnit úřadům, aby syna vyslechly, uvedl Bouchard.

"Člověk, který má největší přehled o motivu, nemluví," řekl šerif. Bouchard uvedl, že si není vědom toho, že by podezřelý student druhého ročníku střední školy měl v minulosti problémy se zákonem. Úřady prohledaly chlapcův domov a zabavily jeho mobilní telefon.

Šerif zároveň poznamenal, že se díky rychlému zákroku policie podařilo zabránit ještě větším ztrátám na životech. Strážci zákona na místo podle něj dorazili za několik minut a šli rovnou za zvukem střelby. Útočník se jim vzdal na chodbě. Přesný sled událostí před úterní střelbou zatím nebyl zcela objasněn. Podle policie si ale student zbraň do školy patrně přinesl v batohu.