Dnešek byl prvním dnem, kdy se studenti po vánočních prázdninách vrátili do školy. První zprávy o střelbě dostala policie v 7:37 místního času (14:37 SEČ). Budovu podle agentury AP obklíčila vozidla záchranných složek. Na místě jsou rovněž vyšetřovatelé z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří mají místním kriminalistům pomoci s objasněním střelby. Jedna z místních nemocnic podle médií přijala tři zraněné, další byli převezeni do druhé nemocnice.

Na tiskové konferenci asi tři hodiny po střelbě uvedl šerif okresu Dallas Adam Infante, že první policisté dorazili do školy sedm minut poté, co se dozvěděli, že na místě je útočník. Střelce policie již identifikovala jako sedmnáctiletého studenta školy, který podle ní jednal na vlastní pěst. Veřejnosti podle Infanteho již žádné nebezpečí nehrozí.

Střelba v americké Filadelfii
Muž v americké Filadelfii zastřelil pět lidí. Oběti si zřejmě vybíral náhodně

Jedna ze studentek, 18letá Rachael Karesová, popsala, že zrovna končila nácvik s jazzovou kapelou, když společně se spoluhráči slyšeli čtyři výstřely.

„Všichni jsme nadskočili. Náš učitel zakřičel: ‚Utíkejte!‘. Tak jsme utíkali,“ popsala Karesová. Studentka společně s ostatními přeběhla fotbalové hřiště, odkud slyšela další výstřely a lidi, jak křičí „vypadněte odtud, vypadněte odtud!“, píše AP.

Osmitisícové město Perry leží asi 65 kilometrů od Des Moines, hlavního města Iowy, a střední škola Perry High School je součástí školského sdružení s celkem asi 1800 studenty. Vedení školy zatím na žádost médií o vyjádření k incidentu nereagovalo.

Bílý dům: Kdy bude dost už skutečně dost?

„Máme teprve čtvrtý den v novém roce a už čelíme další hrůzné střelbě ve škole,“ reagovala mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová.

„Kdy bude dost už skutečně dost? Učitelé a žáci si zaslouží, aby jejich školy byly bezpečnými prostory a mohli se soustředit na učení, ne na cvičení v krčení se a schovávání (před střelcem),“ pokračovala Jean-Pierrová a jménem prezidenta Joea Bidena opět vyzvala Kongres ke zpřísnění zbraňových zákonů, konkrétně k přijetí všeobecné povinnosti prověřovat minulost zájemce o nákup zbraně, zákazu útočných pušek a velkokapacitních zásobníků a „odebrání imunity pokud jde o odpovědnost zbrojního průmyslu“.

Při střelbě v americkém městě Baltimore zemřel blíže neupřesněný počet lidí. Na místě jsou i desítky raněných. Ilustrační snímek
Při střelbě v Marylandu zemřeli nejméně dva lidé. Třicet dalších je zraněných

Lidé ve státě Iowa od července 2021 nepotřebují zvláštní povolení, aby mohli střelbou zbraň nosit na veřejnosti, ačkoliv pokud jej nemají, musejí při nákupu zbraně projít jistou bezpečnostní prověrkou, píše AP.