Lewiston je speciálním místem známým pro své otevřené srdce a semknutou komunitu. Léta jsem tu pracovala, potkala tu a vzala si svého muže. Naše dcery tu chodily do školy. Nikdo z 1,3 milionu obyvatel našeho státu si něco takového nezaslouží. Ani žádný jiný stát nebo jiní lidé,“ řekl Millsová.

Ve čtyřicetitisícovém Lewistonu na severovýchodě Spojených států se střílelo ve středu večer místního času (v noci na dnešek SELČ) na dvou místech - v bowlingové herně a restauraci. Šerif Eric Samson sdělil, že v herně přišlo o život nejméně sedm lidí.

Střelba v americkém městě Lewiston si vyžádala mrtvé i zraněné
Detaily masakru v bowlingové herně: Lidé se snažili ukrýt i ve stroji na kuželky

Policie po útocích vyzvala místní obyvatele, aby se zamkli ve svých domovech a nevycházeli ven. Na facebooku také zveřejnila fotografii podezřelého, na níž je vidět muž v modrých kalhotách a hnědé mikině, který drží zřejmě automatickou či poloautomatickou zbraň. Pokyn nevycházet dostali později i obyvatelé blízkých obcí a měst Lisbon, Auburn a Bowdoin. Zavřené tam budou úřady a školy. Školy dnes nebudou v provozu ani v největším městě státu Maine Portlandu, uvedla školní správa na webu.

Střelcem je voják v záloze

Policie uvedla, že pátrá po Robertu Cardovi, a varovala, že je zřejmě ozbrojený a nebezpečný. Agentura AP napsala, že Card je armádou vyškolený instruktor v zacházení se zbraněmi, který měl v poslední době psychické problémy. Dva týdny letos v létě strávil v psychiatrickém zařízení. Slyšel prý hlasy a vyhrožoval, že zaútočí na vojenské výcvikové středisko ve městě Saco v Maine.

Střelce se zatím policii navzdory rozsáhlé pátrací akci nepodařilo objevit, našla ale bílý vůz SUV, kterým podle ní Card odjel z Lewistonu do 11 kilometrů vzdáleného města Lisbon.

Svědci ve městě Lewiston, které leží asi 200 kilometrů severně od Bostonu, popsali chaotické scény, které se odehrály u bowlingové herny a restaurace . Nichoel Wymanová Arelová uvedla, že když se se svou dcerou vracela ve středu večer autem domů, spatřila před bowlingovou hernou v Lewistonu množství policejních aut a sanitek. Všimla si také člověka, který byl celý od krve, ale nepoznala, zda byl sám zraněný. Podle ní byly na místě i rodiny s dětmi. „To bylo na tom asi to nejhorší - vidět, jak odtud vycházejí rodiny, které si chtěly jen udělat hezký večer,“ řekla Arelová.

Střelba u synagogy v americkém Pittsburghu
Zabil 11 lidí. Střelec ze synagogy v americkém Pittsburghu dostal trest smrti

Útoky střelnou zbraní jsou v USA velmi časté. Od začátku letošního roku bylo v zemi zaznamenáno 564 případů masové střelby, uvádí nezisková organizace Gun Violence Archive. Ta do statistiky zahrnuje případy, kdy při střelbě utrpí zranění nebo přijdou o život nejméně čtyři lidé, nepočítaje v to střelce.

Agentura Reuters uvedla, že mrtvých je téměř stejný počet, který je v 1,4milionovém Maine běžně zavražděn za celý rok. Od roku 2012 se podle místní policie roční počet vražd ve státě pohybuje mezi 16 a 29.