Ve čtvrtek Cruz stanul před soudem, který na něj uvalil vazbu bez možnosti propuštění na kauci. Obviněn byl ze sedmnácti úkladných vražd. Žalobci zatím neuvedli, zda pro něj budou žádat trest smrti. Podle veřejného obhájce Howarda Finkelsteina by ho ale vzhledem ke svým psychickým problémům dostat neměl.

Cruz, kterého učitelé popisují jako samotáře se zálibou ve zbraních, byl v útlém věku adoptován rodinou Cruzových. Jeho adoptivní matka Lynda Cruzová zemřela loni v listopadu na zápal plic, adoptivní otec již před několika lety na infarkt. Od té doby byl v péči rodinného přítele.

Devatenáctiletý mladík byl členem místní bělošské extremistické organizace Clearwater Republic of Florida, napsal týdeník Focus s odvoláním na šéfa této skupiny Jordana Jereba. Místní úřady také zjistily, že byl přibližně před rokem krátce v péči psychiatrické kliniky.

Příslušníci bezpečnostních složek u střední školy v Parklandu
O střelci z floridské školy věděla FBI. Chlubil se agresivním videem na Youtube

Vedení školy o jeho násilnických sklonech údajně vědělo. „Bylo nám minulý rok řečeno, že Cruz nesmí vstoupit na školní kampus s batohem na zádech,“ uvedl učitel matematiky Jim Gard. „Minulý rok s ním byly problémy, když ohrožoval studenty. Tuším, že byl požádán, aby kampus opustil,“ dodal.

V jednom písemném příspěvku pod videem youtube údajně tvrdil: "Stanu se profesionálním školním střelcem." Na tento výrok upozornil loni v září jeden vlogger americkou FBI. Ta uvedla, že komentář na serveru youtube vyšetřovala, ale nedokázala autora příspěvku identifikovat. Příspěvek pocházel z uživatelského účtu nesoucího jméno Nicolas Cruz, napsala agentura AP.

Střelba na floridské škole
Při střelbě na floridské škole zemřelo 17 lidí. Zabíjel vyloučený student

Ke střelbě došlo ve středu odpoledne kolem 14:00 hodin místního času těsně předtím, než studentům skončila výuka. Útočník vešel do školy v plynové masce, přičemž si sebou nesl pušku, střelivo a kouřové granáty.

Po svém vstupu do budovy spustil požární poplach a přiměl tak studenty i vyučující, aby vyšli z učeben na chodbu. Následně do nich začal střílet. Při střelbě zabil sedmnáct lidí, dalších třináct zůstává v péči lékařů. Dva z nich jsou ve vážném stavu.

Valentýnský masakr se zařadil mezi deset nejtragičtějších případů střelby na školách ve světě. Zároveň se jedná o sedmnáctý případ střelby na školách či jejich blízkém okolí, ke kterému letos došlo ve Spojených státech.

Video se záběry ze střelby na škole

Zdroj: Youtube
Česká ambasáda v Moskvě.
Ambasády v Moskvě dostávají obálky s bílým práškem, českou museli evakuovat