„Všude je krev," popsal na tiskové konferenci starosta Dyer situaci v klubu. Guvernér Floridy Rick Scott následně na žádost starosty vyhlásil v oblasti výjimečný stav. Pro místní obyvatele byla zřízena krizová linka, kam mohou volat v případě, že mají strach o své blízké. FBI rovněž požádala svědky, zejména ty, kteří v gay klubu byli ještě před střelbou, aby se přihlásili vyšetřovatelům.

Bezpečnostní představitelé zatím střelce neidentifikovali, podle médií jde ale o devětadvace­tiletého amerického občana Omara Mateena, který se narodil na Floridě, jeho rodiče ale pocházejí z Afghánistánu. „Omlouváme se za celý tento incident. Netušili jsme, co má v úmyslu, jsme v šoku stejně jako celá země," citovala televizní stanice NBC otce útočníka. Podle něj střelba nemá nic společného s náboženstvím. Jak otec Omara dodal, jeho syn „se velmi rozhněval, když před pár měsíci viděl, jak se dva muži v Miami líbají".

Policie po ukončení zásahu proti střelci nejprve informovala o 20 mrtvých. Prudký nárůst obětí šokoval novináře na brífinku i představitele místní správy.

Američtí představitelé zatím nemají k dispozici důkazy o tom, že by existovalo přímé spojení mezi střelbou a Islámským státem či jinou zahraniční extremistickou organizací. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom informovala agentura Reuters. Podle demokratického kongresmana Adama Schiffa ale útočník stoupencem Islámského státu byl.

Střelec v klubu několik hodin držel skupinu rukojmích. Policie ho pak zlikvidovala a objevila u něj pistoli a útočnou pušku. Při zásahu utrpěl jeden z policistů zranění v obličeji, poté co ho pachatel zasáhl do kevlarové helmy. Před klubem policisté objevili střelcovu dodávku.

Těla některých obětí střelby se stále nacházejí v klubu, policie je z místa postupně odnáší, identifikuje je a informuje pozůstalé. Podle chirurga Michaela Cheathama nemocnice vítá kohokoli, kdo se rozhodne darovat krev. Většina zraněných je v kritickém stavu. Cheatham proto vyjádřil obavy, že by se počet obětí mohl ještě zvýšit.

Podle svědků se v průběhu útoku schovávali zranění lidé na toaletách, zatímco útočník vypálil až stovku nábojů po těch, které měl na dohled. Kdo mohl, dostal se z klubu ven, další se zavřeli a čekali na zásah policie.

Prásk, prásk, prásk

„Bylo to šokující. Prásk, prásk, prásk, pořád dokola," řekl televizi CNN návštěvník klubu Christopher Hansen, kterému se podařilo uniknout na ulici. Venku pak stejně jako další pomáhal odnášet zraněné, na jejichž převoz do nemocnic nestačily sanitky, a tak s nimi jezdily i policejní vozy.

Další svědci popisují, že palba se zprvu mísila s hlasitou taneční hudbou a lidé si nebyli jisti, zda nejde o součást show. Až když se ozvaly první výkřiky „Utíkejte!", došla děsivá skutečnost všem.

Americký prezident Barack Obama vyjádřil rodinám obětí střelby soustrast a nařídil vládě, aby tamní komunitě i vyšetřovatelům poskytla veškerou možnou pomoc. Jeho francouzský protějšek François Hollande útok odsoudil a vyjádřil jménem Francie i francouzského lidu podporu americkým úřadům i občanům. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier na twitteru uvedl, že je krveprolitím šokován. Jako brutální a zbabělý čin střelbu odsoudil i český premiér Bohuslav Sobotka.

Američané nemají důkazy o přímém napojení střelce na Islámský stát
Američtí představitelé zatím nemají k dispozici důkazy o tom, že by existovalo přímé spojení mezi střelbou v nočním klubu na Floridě a Islámským státem či jinou zahraniční extremistickou organizací. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom informovala agentura Reuters. Podle demokratického kongresmana Adama Schiffa ale útočník stoupencem Islámského státu byl.

Televizní stanice NBC News pak na twitteru uvedla, že útočník před střelbou volal na tísňovou linku 911 a vyjádřil věrnost vůdci islamistů abú Bakru Bagdádímu.

Americké úřady zatím střelce oficiálně neidentifikovaly. Podle médií jde ale o devětadvace­tiletého Omara Mateena, který se narodil na Floridě, jeho rodiče ale pocházejí z Afghánistánu.

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump po útoku na twitteru napsal, že měl pravdu. „pokud jde o radikální islámský terorismus".

Zástupce FBI Ronald Hopper na dotaz novinářů, zda měl útočník blízko k militantnímu islámu či Islámskému státu, uvedl: „Máme určité náznaky, že tato osoba měla blízko k určité ideologii. Zatím ale nemůžeme říct nic konkrétního." Podle FBI zatím není jasné, zda byla střelba zločinem z nenávisti, teroristickým útokem či násilným činem. Guvernér Floridy Rick Scott nicméně později krveprolití označil za „jasně teroristický čin".

Demokratický kongresman Adam Schiff, který je členem výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby, nicméně uvedl, že útočník Omar Mateen vyjádřil svou věrnost Islámskému státu. „Fakt, že ke střelbě došlo během ramadánu, že vedení ISIS ve městě Rakka vyzvalo k páchání útoků v této době, že terčem se stal noční klub pro homosexuály a transgenderové osoby (LGBT) a že – pokud je to pravda – střelec vyjádřil svou věrnost ISIS, naznačuje, že šlo teroristický čin inspirovaný ISIS," prohlásil Schiff. ISIS je zkratkou pro Islámský stát, která se někdy používá.

Podle Schiffa také střelba v Orlandu „bolestně připomíná" útok v pařížském koncertní síni Bataclan, kde loni v listopadu islamističtí extremisté postříleli desítky lidí.