Ruský důstojník Strelkov funkci povstaleckého „ministra obrany" opustil v polovině minulého týdne krátce poté, co se objevily zprávy o jeho vážném zranění.

Podle vzbouřeneckých zdrojů je Strelkov ve skutečnosti zcela zdráv a potichu byl „uklizen" do Moskvy. Oficiálně vedení separatistů oznámilo, že byl převeden na jinou práci a na měsíc si vzal dovolenou. „Strelkova vydírali a k rezignaci ho přinutili pod pohrůžkou, že nedodají povstalcům slibovanou vojenskou pomoc," napsala Novorossija.

Pokud by prý Strelkov do Ruska neodjel, nedostali by vzbouřenci slibované posily o tisícovce mužů ani přes sto kusů těžké vojenské techniky. To by podle povstalecké agentury prakticky znamenalo konec. „Doněcká lidová republika by se ocitla před hrozbou úplného zničení," uvedla Novorossija.

O důvodech nátlaku na Strelkova se agentura nezmiňuje. Podle jiných povstaleckých zdrojů se Moskva rozhodla nahradit ruské důstojníky na povstaleckých velitelských postech rodilými Ukrajinci, aby se Rusko zbavilo odpovědnosti za ozbrojené povstání. Strelkova ve funkci „ministra obrany" nahradil polní velitel Vladimir Kononov, který se v ukrajinském Donbasu narodil.

Nové posily z Ruska povstalci v minulých dnech zřejmě skutečně dostali. Nově jmenovaný šéf samozvané doněcké vlády Alexandr Zacharčenko v sobotu na tiskové konferenci v Doněcku prohlásil, že v klíčové etapě bojů bylo nasazeno mnoho nových bojovníků „vycvičených na území Ruské federace".

Během „kritické fáze bojových operací" prý vzbouřenci vyslali do boje také 30 nových tanků a 120 obrněných transportérů. Odkud bojová technika je, Zacharčenko neupřesnil.