Střet se odehrál poblíž města Adila v oblasti Dárfúr, kterou již deset let zmítají násilnosti. Proti sobě v něm stanuli bojovníci kmene Rizajkat, který patří k největším a nejmocnějším arabským kmenům v dárfúrském regionu, a ozbrojenci rovněž arabského menšinového etnika Málija. Oba kmeny vyznávají islám.

„Střetli jsme se s (členy kmene) Málija. Zničili jsme jednu z jejich základen a 70 jsme jich zabili. My jsme ztratili 30 mužů," uvedl po bitvě na východě Dárfúru příslušník kmene Rizajkat.

„Dnes očekáváme nové boje," řekl člen kmene Málija, který obvinil kmen Rizajkat z napadení a vypálení málijských vesnic. Bilanci obětí na své straně nesdělil, podle něj ale bojovníci kmene Málija usmrtili 40 protivníků.

Koncem července byly v oblasti Dárfúru zaznamenány krvavé srážky jiných dvou etnik Salamat a Miseríja, která si rovněž vzájemně vypalují vesnice s cílem násilně vyřešit vleklé spory o vlastnictví půdy. O život tehdy přišlo 134 lidí. Kmenové potyčky vyhnaly podle OSN letos v Dárfúru z domovů již 300.000 obyvatel.

V roce 2003 se v Dárfúru rozhořela občanská válka, v níž proti sobě stály arabské milice podporované súdánskou vládou a několik převážně afrických povstaleckých skupin. OSN odhaduje, že od roku 2003 zahynulo na 300.000 lidí a bezmála tři miliony byly nuceny opustit své domovy.

Násilnosti v konfliktu vyvrcholily v letech 2004–2005. V roce 2011 byla v Dauhá podepsána mírová dohoda stran zapojených do konfliktu v Dárfúru a od té doby se míra násilí snížila. Od letošního ledna se ale výrazně stupňují boje mezi znepřátelenými kmeny, z nichž některé byly vyzbrojeny Chartúmem s cílem potlačit rebelii.