Mezi dvěma oběťmi je i čtrnáctiletý chlapec, který zahynul během střetu protestantů s místními pořádkovými silami. Podle španělského listu El Páis, který se odvolává na svědky, je však mrtvých nejméně pět. 

Humanitární konvoj se nakonec podle dostupných informací musel vrátit zpět do Brazílie. Příznivcům opozičního lídra Juana Guaidóa se totiž nepodařilo prolomit linie tvořené Madurovou armádou. Nejméně jeden z kamionů začal podle záběrů z místa hořet a lidé z něj narychlo vyndavali náklad.

A podobná byla situace i na druhé straně Venezuely u hranic s Kolumbií. S ní Nicolas Maduro podle vlastního prohlášení přerušil diplomatické styky a oznámil, že její diplomaté mají jeden den na opuštění jeho země. Jedná se o reakci na zjevnou podporu Guaidóa ze strany kolumbijské vlády. 

Kolumbie následně uzavřela na 48 hodin všechny své hraniční přechody s Venezuelou. Během sobotních násilných potyček demonstrantů s venezuelskými pohraničníky vznikly škody vyžadující opravy, informovaly kolumbijské úřady.

Pomoc nepřipluje ani po moři

Životně důležitou humanitární pomoc se nepodařilo dostat do země ani po námořní cestě. Z Portorika sice vyplula loď s pomocí, musela se však vrátit zpět. Venezuelská válečná loď totiž varovala, že v opačném případě, zahájí palbu na plavidlo. Venezuela se tak stává takřka hermeticky uzavřenou.

Řada příslušníků bezpečnostních složek během soboty nicméně vypověděla Madurovi poslušnost a přidala se k opozici. Konkrétně by se mělo jednat o 60 členů armády a policie.

Guaidó se setká s Pencem

Opoziční lídr Guaidó v sobotu oznámil, že jiný z vozů se úspěšně dostal na venezuelské území z Brazílie. Podle zpravodaje španělského deníku však spolu s dalším kamionem dojel pouze na neutrální území na hranicích, kde jej zastavili vojáci a dále nevpustili.

Guaidó by se měl podle dostupných informací v pondělí sejít s americkým viceprezidentem Mikem Pencem. K setkání dojde v Bogotě, hlavním městě Kolumbie, a to v rámci mítinku lídrů některých jihoamerických států, jež v minulosti vyjádřily Guaidóvi podporu.  

Schůzka Pence s Guaidóem má být signálem podpory opozičnímu vůdci po víkendovém násilí, které by podle agentury Reuters mohlo přimět Spojené státy zavést nové sankce vůči Madurově vládě.

"Dnešní (sobotní) události mě přiměly k rozhodnutí: formálně navrhout mezinárodnímu společenství, že musíme mít na stole všechny možnosti k zajištění svobody v naší zemi," napsal Guaidó na twitteru. O případných přímých zásazích proti Madurovi, který má podporu Ruska či Číny, dosud zahraniční země veřejně nehovořily, ačkoli bezpečnostní poradce Donalda Trumpa John Bolton nechtěl tuto možnost vyloučit.

Venezuela se už několik let potýká s hlubokou ekonomickou krizí, za kterou je podle analytiků z velké části zodpovědná Madurova vláda a její socialistická hospodářská politika. V zemi chybějí i základní potraviny a léky. Maduro však popírá, že by v zemi byl nedostatek potravin a léků a tvrdí, že pomoc má podkopat jeho vládu.