Evidována jsou dvě úmrtí a u dvou dalších se čeká na potvrzení na základě laboratorních zkoušek, informovaly příslušné instituce.
Stále přibývá potvrzených výskytů nákazy, která se projevuje těžkými a krvácivými průjmy. Na 140 velmi vážných případů eviduje berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). Laboratorní testy potvrdily, že následkem napadení touto bakterií zvanou enterohemoragická Escherichia coli (EHEC), zemřely dvě starší ženy.

RKI ve středu v podvečer vydal varování před konzumací syrových rajčat, salátových okurek a listového salátu ze severu Německa. Podle jeho zjištění konzumovali nemocní tyto potraviny výrazně častěji než zdraví jedinci. Zda je tato zelenina hledaným zdrojem či šiřitelem nákazy, ale institut neuvedl.
Právě na severu Německa nákaza, která postihuje především dospělé ženy, zhruba v polovině května vypukla. První případy se mezitím objevily také v ostatních částech Spolkové republiky, včetně Saska a Bavorska, které leží při hranicích s Českou republikou. V Sasku se však zatím jedná jen o podezření. Celkem výskyt nebo možný výskyt onemocnění už ohlásilo 14 ze 16 spolkových zemí.

Šest stovek infikovaných

Německé úřady v současnosti registrují přes 600 potvrzených infikací nebo podezření na ně. Více než 200 z nich připadá na severoněmecký Hamburk, kde se ve velmi vážném stavu nachází téměř 60 pacientů. Do této kategorie spadá v současnosti podle Institutu Roberta Kocha v celém Německu 138 lidí. Dvě třetiny z nich jsou ženy.

Během středy byla potvrzena další oběť nákazy. Vedle třiaosmdesátileté ženy z Dolního Saska, která jí podlehla už v sobotu, testy prokázaly její podíl na smrti devětaosmdesátileté ženy hospitalizované v Oldenburgu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Kromě nich mohla být příčinou úmrtí ještě dvou žen se symptomy infikace EHEC, u nichž se čeká na výsledky laboratorních zkoušek.

Možná mutace bakterie

I přes varování IRK není stále znám zdroj nákazy. Jednou z možných variant je přenos ze zeleniny znečištěné infikovanou močůvkou. EHEC se totiž vyskytuje také ve výkalech hospodářských zvířat, které se používají na hnojení. Proti tomuto podezření se však ohradili němečtí zemědělci.
"Všechno jsou to spekulace," poznamenala k tomu ministryně zemědělství Ilse Aignerová. Za hlavní problém označila to, že není známo, odkud nebezpečná bakterie pochází. Spolu se zdravotníky apelovala na dodržování hygienických zásad, jako je pečlivé mytí rukou a potravin.

Němečtí experti se domnívají, že nákazu může mít na svědomí vzácný druh EHEC, který je odolný vůči řadě antibiotik. Spekuluje se dokonce o mutaci této bakterie. "Existuje 42 různých původců EHEC. Musíme teď zjistit, zda se jedná o zvláště jedovatou variantu," řekl středečnímu vydání deníku Bild přední odborník na tuto bakterii Helge Karch z münsterské univerzity.

Čtěte také: Německem se šíří nebezpečná střevní nákaza