Osmadvacetiletý Deniz Naki se narodil v Německu, ale v současnosti hraje v Turecku za kurdský tým. V dubnu byl v této zemi odsouzen k osmnáctiměsíčnímu podmíněnému trestu za "teroristickou propagandu", jíž se měl dopustit tím, že veřejně podpořil Stranu kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku zakázaná. V noci z neděle na pondělí pak na německé dálnici začali střílet po jeho autě. Uvedla to agentura Reuters.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas
Čechům Všelichové a Farkasovi potvrdil turecký soud šest let vězení

Podle Nakiho vyjádření pro německý deník Die Welt došlo ke střelbě nedaleko jeho domovského města Düren, kam se vracel z návštěvy u kamaráda. Auto prý dostalo dva zásahy. 

"Věřím, že to byla akce agenta MIT (turecké zpravodajské služby, pozn. red.) nebo někoho dalšího, komu se nelíbím," uvedl fotbalista. Dodal, že mu sice osobně nikdo ničím konkrétně nevyhrožoval, ale že často dostával děsivé vzkazy přes sociální média.

Ilustrační foto
Turci vpadli do Sýrie. Oficiálním cílem jsou džihádisti, umírají ale Kurdové

Německé státní zastupitelství uvedlo, že věc je vyšetřována jako pokus o vraždu. Podle opozičních politiků by měla německá vláda ověřit, zda v Německu nepůsobí turecké zásahové jednotky.

Státní zástupkyně v Cáchách Katja Schlenkermann-Pittsová v pondělí prohlásila, že její úřad zatím nemůže potvrdit Nakiho obavy, ale že jsou prověřovány všechny možnosti. Zástupce tureckých úřadů se agentuře Reuters nepodařilo kontaktovat.