Kvůli násilnostem na severu země už uprchlo do sousedního Bangladéše více než 400 tisíc Rohingů. Terčem mezinárodní kritiky za utrpení muslimské menšiny se přitom čím dál častěji stává Su Ťij, která coby šéfka nejsilnější politické strany je fakticky nejmocnější představitelkou Barmy.

V Oxfordu se dnes na místě portrétu Su Ťij skví japonské plátno Jokošišira Takady. Podle mluvčího univerzity Benjamina Jonese je to jen dočasné opatření, obraz Su-Ťij byl přesunut na „bezpečné místo”. O čestný doktorát prý Su Ťij nepřijde.

Politička naposledy v úterý zkritizovala porušování lidských práv v regionu. Ve své řeči však jako viníky neoznačila vládní jednotky. Již dříve si postěžovala, že zprávy o údajném příkoří, které na Rohinzích páchá armáda, jsou často falešné a šíří je islamisté s cílem oblast destabilizovat.

Mezi hlavní obhájce Rohingů a kritiky barmské vlády patří turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Násilné nepokoje označil za genocidu. Zejména mezi muslimskými zeměmi se šíří názor, že mezinárodní společenství by mělo co nejrychleji zasáhnout a Rohingy ochránit.