Rada bezpečnosti OSN podle agentury DPA v neděli brzy ráno obě strany konfliktu vyzvala, aby zastavily boje a zahájily rozhovory k ukončení krize. Apelovala také na zajištění bezpečného přístupu pro humanitární pracovníky a ochrany zaměstnanců světové organizace.

NYT předtím napsal, že mezi mrtvými jsou i tři súdánští pracovníci Světového programu pro výživu (WFP), který spadá pod OSN. Server BBC News zase uvedl, že jen v Chartúmu dosud boje připravily o život 25 lidí, včetně 17 civilistů.

Střety propukly v sobotu právě v metropoli, odkud se rozšířily i do řady dalších míst 45milionové země na severovýchodě Afriky. Boje byly hlášeny mimo jiné z regionu Dárfúr na západě státu, ale třeba také z přístavního města Port Súdán na úplném východě země, která je zhruba pětkrát větší než Německo.

„Nevíme, co se stane…“

Nejsilnější boje se i v noci odehrávaly v Chartúmu, v jehož ulicích jsou rozmístěná děla a obrněná vozidla. Jedna z obyvatelek šestimilionové metropole NYT řekla, že se její rodina celou sobotu ukrývala doma, zatímco zvenku bylo z několika směrů slyšet boje. „Ani se nemůžeme podívat ven okolo domu, protože nevíme, co se stane,“ uvedla.

| Video: Youtube

Muhammad Hamdan Dagalo, který stojí v čele RSF, tvrdí, že milice ovládají většinu súdánských vojenských základen a podařilo se jim také získat přes 200 obrněných vozů. Jeho tvrzení ale není možné nezávisle ověřit a armáda ho popírá. Dala také najevo, že se silnými milicemi vyjednávat nebude. 

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli za zásadní označil, aby obě znesvářené strany okamžitě ukončily střety, a to bez jakýchkoliv předchozích podmínek.

Důsledek rostoucího napětí 

Současný vývoj je podle Reuters důsledkem rostoucího napětí mezi armádou a RSF kvůli začlenění milic do armády. Velitel RSF a šéf armády Abdal Fattáh Burhán, který je de facto vládcem Súdánu, ještě v říjnu 2021 spolupracovali, když se jim během převratu podařilo dostat k moci.

V posledních měsících se ale jejich cesty rozešly a oba se snažili posílit své mocenské postavení, zatímco řada zahraničních činitelů na ně vytvářela tlak, aby moc předali civilní vládě.