Z prezidentského paláce v Chartúmu do vězeňské cely chce hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) přestěhovat súdánského prezidenta Omara Hassana al-Bašíra.

Jako vůbec první hlavu státu v úřadě jej žalobce Luis Moreno-Ocampo včera požádal obvinil z genocidy, ze zločinů proti lidskosti i válečných zločinů a tříčlenný tribunál haagského soudu o vydání zatykače.

Vraždění v Dárfúru

Na lavici obžalovaných se má Omar al-Bašír zodpovídat za smrt tisíců civilistů, kteří se stali oběťmi občanského konfliktu v západosúdánském Dárfúru. důsledku ozbrojených střetů, hladu a masového vyvražďování Od roku 2003 tam v zemřelo na 300 tisíc Afričanů a dva miliony dalších ztratily domovy.

Obvinění proti prezidentovi se týkají genocidy dárfúrských etnických skupin Fúr, Másálít a Zaghava.

Prezident podle Moreny -Ocampa zorganizoval a pod záminkou potlačení protivládního povstání vedl kampaň, jejímž cílem bylo zničit vesnice obývané příslušníky těchto etnik a vyhladit přeživší obyvatele, kteří utekli do uprchlických táborů.

„Bašírovy milice v táborech zabíjely muže a znásilňovaly ženy. Nemohu si dovolit ty zločiny přehlížet. Mám v ruce důkazy,“ reagoval Moreno -Ocampo na námitky, že stíhání prezidenta může mít závažné politické důsledky.

„Bašír je prezident a vrchní velitel ozbrojených sil. Celý státní aparát, armáda i milice jsou mu odpovědné a poslouchají ho. Jeho kontrola je absolutní,“ dodal žalobce.

Před vážnými důsledky stíhání al-Bašíra varoval generální tajemník Spojených národů Pan Ki-mun, zástupci humanitárních organizací působících v Dárfúru i súdánská vláda. Súdán přitom stejně jako Česká republika není signatářem úmluvy o ICC.

Chartúm obvinění prezidenta al-Bašíra ostře odsoudil a za zločince označil hlavního žalobce Morena-Ocampa.

Imunita nepomůže

Povinnost trestně stíhat osoby odpovědné za zločiny páchané v Dárfúru ale soudu přiřkla rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Vydají-li proto soudci zatykač, bude bez ohledu na prezidentovu diplomatickou imunitu všech 106 signatářských států povinno al-Bašíra zadržet a předat spravedlnosti.

Al-Bašír tak nebude moci cestovat přes většinu zemí Evropy ani přes sousední Kongo, Ugandu či Keňu.

Dnesještě stačilo vedení společné mise OSN a Africké unie (UNAMID), která v Dárfúru operuje, uvědomit súdánské úřady, že počínaje zítřkem začne kvůli al-Bašírovu obviněnístahovat z regionu všechny své členy. Mise UNAMID čítá kolem 11 tisíc uniformovanýchmírotvorců a personálu.