V minulých dnech se objevily informace, že Súdánka bude propuštěna. Súdánský ministr zahraničí to ale v neděli popřel a o údajném osvobození nic nevěděl ani manžel odsouzené.

Soud dospěl k rozsudku nad sedmadvacetiletou Meriam Ishagovou 15. května. Žena dostala možnost vrátit se k islámu, ale odmítla to. Má být oběšena. Odsouzená na konci května porodila ve vězení holčičku. Poté se objevily informace, že výkon trestu bude nejméně o dva roky odložen, aby se žena mohla o dítě starat.

Meriam se narodila v rodině muslimského otce a křesťanské matky. Na svou obhajobu prohlásila, že ji matka vychovala jako ortodoxní křesťanku, neboť otec s nimi údajně nežil. Zatčena byla již v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo neuznává její sňatek s křesťanem za právoplatný. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Od února je s ní v cele i její první dítě – dvacetiměsíční syn.

Organizace Amnesty International rozsudek kritizovala a označila ho za „odporný". Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že je verdiktem „hluboce zneklidněno". Zrušení trestu žádá i Česká republika: její představitelé rozsudek považují za nepřiměřený a nepřijatelný.

Súdán se řídí islámským právem šaría a kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.