Jihokorejský prezident Mun Če-in, který byl zprostředkovatelem minulých jednání, vyzval 30. června k novému summitu. Soul podle jeho slov udělá vše pro to, aby se znovu sešli severokorejský vůdce Kim Čong-un a prezident Donald Trump.

Kim a Trump spolu jednali poprvé v Singapuru v roce 2018 a podruhé pak následujícího roku ve Vietnamu. Tam ale jednání skončila předčasně kvůli neshodám v pohledu na jaderné odzbrojení KLDR. Severokorejský ministr zahraničí Ri Son-kwon už v červnu řekl, že k dalším schůzkám Kima s Trumpem nevidí důvod.

Dlouhodobá hrozba 

Zopakovala to dnes také Riova náměstkyně Čche Son-hui, jejíž prohlášení zveřejnila severokorejská agentura KCNA. "Spojené státy se mýlí, pokud si myslí, že na nás ještě platí věci jako vyjednávání," stojí v prohlášení. Podle Čche používají USA dialog se Severní Koreou jenom jako nástroj k řešení vlastní politické krize. Čche také napsala, že KLDR už "má detailní rozvrh své strategie" na řešení "dlouhodobé hrozby" ze strany Washingtonu.

Podle médií má příští týden v Soulu jednat o možných rozhovorech s KLDR náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun. Jihokorejské ministerstvo zahraničí ale zatím podle agentury AFP Biegunovu návštěvu nepotvrdilo. Biegun sám koncem června přiznal, že považuje uspořádání summitu s KLDR do listopadových amerických prezidentských voleb za málo pravděpodobné.

Severní Korea v červnu znásobila výpady proti svému jižnímu sousedovi zejména kvůli propagandistickým letákům, které údajně přes hranici posílají severokorejští disidenti z Jižní Koreje.