Řidiči proto musí od této neděle počítat i s frontami před italskými hranicemi, které se budou vytvářet zejména nejfrekventova­nějších na rakouských dálnicích vedoucích do Itálie. Napsala to dnes agentura APA.

Itálie pozastaví platnost schengenské dohody o volných hranicích se svými sousedy ve dnech 28. června až 15. července. Opravňuje ji k tomu jedna z položek dohody, podle níž každá členská země systému může kvůli zajištění bezpečnosti v mimořádných případech na omezenou dobu obnovit hraniční kontroly cestovních dokladů, tedy pasů nebo občanských průkazů.

K zácpami nejohroženějším úsekům patří rakouské dálnice A13 přes Brennerský průsmyk a A2 směřující od Villachu k Benátkám. Právě zde by řidiči měli počítat s delšími čekacími dobami, zvláště když pro stejnou dobu lze očekávat cestovní špičku spojenou se začátkem prázdnin.

Hraniční kontroly budou zavedeny i na přechodech z Francie, Švýcarska a Slovinska. Na menších, méně frekventovaných přechodech do Itálie však pravděpodobně nebudou vznikat významnější fronty.

Summit G8 se uskuteční od 8. do 10. července v Aquile ve středoitalských Abruzzách, které postihlo 6. dubna silné zemětřesení. Premiér Silvio Berlusconi se rozhodl pořádat akci právě zde v naději, že to pomůže oživit ekonomiku strádající oblasti.

Vrcholné schůzky G8 ale v minulosti často doprovázely masové protesty odpůrců globalizace. Zaváděné kontroly na hranicích jsou namířeny proti potenciálním narušitelům pořádku, dotknou se nicméně každého návštěvníka Itálie, protože musí mít systematický charakter.

Schengenský prostor odboural vnitřní hranice mezi členy a přenesl veškeré vstupní kontroly na vnější hranice společenství. Tvoří jej nyní 25 států: kromě 22 zemí sedmadvacetičlenné EU spadají do systému ještě Švýcarsko, Island a Norsko.

Členem schengenského prostoru je i Česko, naopak Bulharsko a Rumunsko by do tohoto systému měly být začleněny nejdříve v roce 2011.