„Vítáme závazek najít řešení, protože návrh předložený Komisí v březnu byl nepřijatelný. Dali jsme velice jasně najevo, že nemůžeme přijmout, aby bylo Severní Irsko odděleno od celního území Spojeného království,“ uvedl ve středu zdroj z vlády.

Předseda Evropské rady Donald Tusk nicméně při zahájení salcburského summitu vyzval britskou premiérku Theresu Mayovou, aby se vrátila k rýsovacímu prknu a přepracovala své plány na hospodářské vztahy s EU po brexitu.

Tusk je posledním vrcholným představitelem EU, který sestřelil plán Mayové na „usnadnění celního režimu“ a „společná pravidla“ pro zboží. Už před ním prohlásili šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier, že je pro ně britský návrh nepřijatelný.

Jednat se bude bez Mayové


Hlavy států a vlád EU vyslechnou ve středu v noci na společné večeři krátký proslov Theresy Mayové o brexitu. Zítra po obědě se pak očekává, že státníci budou bez přítomnosti Mayové dále diskutovat o brexitu a shodnou se na společném postoji bloku.

„Jednání o brexitu vstupují do rozhodující fáze. Dnes jsou ještě možné různé scénáře a chtěl bych zdůraznit, že některé z návrhů premiérky Mayové naznačují pozitivní vývoj v přístupu Spojeného království, stejně jako vůli minimalizovat negativní účinky brexitu,“ řekl Tusk novinářům.

„Tím myslím mimo jiné připravenost úzce spolupracovat v oblastech, jako je bezpečnost a zahraniční politika. Pokud jde o další části, jako je irská otázka nebo rámec pro hospodářskou spolupráci, budou muset být návrhy Spojeného království přepracovány a dále vyjednány,“ řekl s tím, že je na to stále méně a méně času.